Եգիպտոսը հատուկ խումբ կուղարկի Գազա
Եգիպտոսը հատուկ խումբ կուղարկի Գազայի հատված՝ զոհված իսրայելցի պատանդների մարմինների որոնմանը նպաստելու համար, հաղորդում է «Ալ-Քահիրա ալ-Իխբարիա» հեռուստաընկերությունը։
Ըստ աղբյուրների՝ խմբին կուղեկցեն անհրաժեշտ սարքավորումներ։ Առաքելության մանրամասները դեռևս չեն հրապարակվել։
Հոկտեմբերի 13-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը և նրա դաշնակիցները, համաձայն խաղաղության համաձայնագրի, ազատ են արձակել 20 ողջ մնացած իսրայելցի պատանդի։ Ավելի ուշ, զոհվածների աճյուններով լի առաջին 4 դագաղ իսրայելական կողմին են հանձնվել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով։
Իսրայելի իշխանությունները դժգոհություն են հայտնել այն փաստի կապակցությամբ, որ առաջին փուլում 28 մարմիններից միայն 4 են վերադարձվել։ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը սա անվանել է պայմանավորվածություններից շեղում և զգուշացրել, որ գործընթացի հետաձգումը հետևանքներ կունենա։
Ընդհանուր առմամբ, Իսրայելը Գազայից ստացել է 14 դագաղ, իսկ դատաբժշկական փորձագետները նույնականացրել են 13 պատանդի աճյուն։ Իսրայելական կողմի տվյալներով՝ ևս 15 առևանգվածների մարմինները մնում են անկլավում։
«Աշարկ ալ-Աուսաթ»-ը հայտնել է, որ դիակները գտնելու համար կարող է անհրաժեշտ լինել լայնածավալ որոնողական գործողություն: Նրանք հավելել են, որ գործընթացը բարդանում է այն փաստով, որ թաղման վայրերի մասին տեղեկություններ ունեցող շատ զինյալներ սպանվել են, իսկ որոշ տարածքներ, որտեղ կարող էին գտնվել մնացորդները, մարտերի ընթացքում ամբողջությամբ ավերվել են, ինչը դժվարացնում է դրանց մուտքը:

Египет направит в Газу спецгруппу для поиска тел израильских заложников
Египет направит в сектор Газа специальную группу для помощи в поисках тел погибших израильских заложников. Об этом сообщил телеканал «Аль-Кахира аль-Ихбария».
По данным источников, вместе с группой в анклав будет отправлено необходимое оборудование. Подробности миссии пока не разглашаются.
13 октября палестинское движение ХАМАС и его союзники, согласно договоренностям о мирном урегулировании, освободили 20 оставшихся в живых израильских заложников. Позже через сотрудников Международного комитета Красного Креста израильской стороне были переданы первые четыре гроба с останками погибших.
Израильские власти выразили недовольство тем, что на первом этапе были возвращены лишь 4 тела из 28. Министр обороны Израиля Исраэль Кац назвал это отклонением от договорённостей и предупредил, что затягивание процесса будет иметь последствия.
Всего Израиль получил из Газы 14 гробов, при этом судмедэксперты идентифицировали останки 13 заложников. По данным израильской стороны, тела еще 15 похищенных остаются в анклаве.
Издание Asharq al-Awsat со ссылкой на источники в ХАМАС сообщало, что для обнаружения тел может потребоваться масштабная поисковая операция. По их словам, процесс осложнен тем, что многие боевики, владевшие информацией о местах захоронений, погибли, а часть территорий, где могли находиться останки, была полностью разрушена в ходе боевых действий, что затрудняет доступ.