Հութիները Եմենում ձերբակալել են ՄԱԿ-ի տասնյակ աշխատակիցների
Եմենի տարածքի մոտավորապես մեկ երրորդը վերահսկող «Անսար Ալլահ» ապստամբական շարժման հութիները մայրաքաղաք Սանայում ձերբակալել են ՄԱԿ-ի 20 աշխատակցի, այդ թվում՝ 15 օտարերկրյա քաղաքացիների: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՄԱԿ-ի խոսնակը: «Երեկ՝ 2025 թվականի հոկտեմբերի 18-ին, «Անսար Ալլահ»-ի անվտանգության աշխատակիցները Սանայում առանց թույլտվության մտել են ՄԱԿ-ի համալիր: Մեր վերջին տեղեկությունների համաձայն՝ հարցաքննությունից հետո ազատ են արձակվել 11 ազգային աշխատակիցներ: Հինգ ազգային աշխատակիցներ և 15 միջազգային աշխատակիցներ մնում են կալանքի տակ համալիրում», - ասել է խոսնակը:
Խոսնակը նշել է, որ ՄԱԿ-ը կապ է պահպանում Սանայի իշխանությունների, ինչպես նաև Եմենի միջազգայնորեն ճանաչված կառավարության հետ՝ «այս լուրջ միջադեպը հնարավորինս շուտ լուծելու, բոլոր ձերբակալված աշխատակիցների ազատ արձակումն ապահովելու և իր օբյեկտների նկատմամբ լիակատար վերահսկողությունը վերականգնելու համար»:
Ինչպես հաղորդում է «Ալ Արաբիա»-ն, վերջին օրերին Եմենի մայրաքաղաքում միջազգային կազմակերպությունների վրա հութիների հարձակումները հաճախացել են: ՄԱԿ-ի աղբյուրի տվյալներով՝ սրացման վերջին ալիքը սկսվել է ապստամբների առաջնորդ Աբդել Մալիկ ալ-Հուսիի վերջին հայտարարությունից հետո՝ Եմենում գործող մարդասիրական կազմակերպությունների հետ ենթադրաբար կապված «վտանգավոր լրտեսական բջիջների» գոյության մասին։
Իր կողմնակիցներին ուղղված իր վերջին ելույթում ալ-Հուսին պնդել է, որ ունի «անհերքելի ապացույցներ» ՄԱԿ-ի Համաշխարհային պարենային ծրագրի աշխատակիցների ներգրավվածության մասին Իսրայելին հետախուզական տվյալներ տրամադրելու գործում, որոնք նպաստել են 2025 թվականի օգոստոսին Սանայի վրա հարձակումներին։ Շարժման մի քանի բարձրաստիճան անդամներ, այդ թվում՝ հութիների կողմից ձևավորված կառավարության ղեկավարը և ապստամբների շտաբի պետը, սպանվել են այս հարձակումների ժամանակ։
Եմենում գործող ՄԱԿ-ի գործակալությունների և մարդասիրական կազմակերպությունների դեմ հութիների հռետորաբանությունը կտրուկ սրվել է վերջին ամիսներին՝ Իսրայելի կողմից ապստամբների թիրախներին ուղղված հարվածների ֆոնին։ Հոկտեմբերի սկզբին հութիները ձերբակալել են ՄԱԿ-ի 9 աշխատակցի և մեղադրել նրանց լրտեսության մեջ։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկի խոսքով՝ 2021 թվականից ի վեր հութիների կողմից վերահսկվող տարածքում ձերբակալվել է ՄԱԿ-ի 53 աշխատակից։

В Йемене хуситы задержали 20 сотрудников ООН
Хуситы из мятежного движения "Ансар Аллах", которое контролирует около трети территории Йемена, задержали 20 сотрудников ООН в столице Сане, включая 15 иностранных граждан. Об этом ТАСС сообщил представитель всемирной организации. "Вчера, 18 октября 2025 года, сотрудники службы безопасности «Ансар Аллах» без разрешения проникли на территорию комплекса Организации Объединенных Наций в Сане. По нашей последней информации, 11 национальных сотрудников были освобождены после допроса. 5 национальных сотрудников и 15 международных сотрудников по-прежнему находятся под стражей на территории комплекса", - сказал собеседник агентства.
По его словам, ООН поддерживает контакты с властями в Сане, а также международно признанным правительством Йемена, чтобы "как можно скорее урегулировать этот серьезный инцидент, добиться освобождения всех задержанных сотрудников и восстановить полный контроль над своими объектами".
Как отмечает телеканал Al Arabiya, за последние дни участились случаи нападений хуситов на объекты международных организаций в столице Йемена. По словам источника телеканала в ООН, очередная волна эскалации началась после недавнего заявления лидера повстанцев Абдель Малика аль-Хуси о существовании "опасных шпионских ячеек", якобы связанных с гуманитарными организациями, которые действуют на территории Йемена.
В последнем обращении к своим сторонникам аль-Хуси заявил, что располагает "неопровержимыми доказательствами" участия сотрудников Всемирной продовольственной программы ООН в передаче Израилю разведывательных данных, которые помогли нанести удары по Сане в августе 2025 года. Жертвами этих ударов стали несколько высокопоставленных членов движения, в том числе глава сформированного хуситами правительства и начальник генерального штаба вооруженных сил повстанцев.
Риторика хуситов в отношении учреждений системы ООН и гуманитарных организаций, работающих на йеменской территории, резко ужесточилась в последние месяцы на фоне израильских ударов по объектам повстанцев. В начале октября хуситы задержали девять сотрудников ООН, которым были предъявлены обвинения в шпионаже. По словам официального представителя генерального секретаря ООН Стефана Дюжаррика, всего с 2021 года на подконтрольной хуситам территории были задержаны 53 сотрудника всемирной организации.