«ՀԱՄԱՍ-ը բարձր գին կվճարի յուրաքանչյուր կրակոցի համար». Կաց
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը բարձր գին կվճարի Գազայում յուրաքանչյուր կրակոցի և հրադադարի խախտման համար, ասել է Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը։
«Այսօր ՀԱՄԱՍ-ը կտեսնի իր զինվորներին պաշտպանելու՝ Իսրայելի բանակի վճռականությունը... Մենք հրահանգել ենք Իսրայելի բանակին վճռական գործողություններ ձեռնարկել Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչական թիրախների դեմ։ ՀԱՄԱՍ-ը բարձր գին կվճարի յուրաքանչյուր կրակոցի և հրադադարի խախտման համար, և եթե այս ազդանշանը չհասկանա, պատասխանը կսրվի»,- ասել է նախարարը Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության կողմից տարածված հայտարարության մեջ։
Կիրակի օրը Նեթանյահուն հրամայեց Իսրայելի ռազմական ղեկավարությանը «վճռական գործողություններ ձեռնարկել ահաբեկչական թիրախների դեմ» Գազայի հատվածում՝ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման հարձակումներից հետո։ Իսրայելի պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայության տվյալներով՝ կիրակի օրը պաղեստինյան արմատականները հակատանկային հրթիռ են արձակել և կրակ բացել Իսրայելի պաշտպանության բանակի զորքերի վրա Գազայի հատվածի հարավում՝ կոպտորեն խախտելով հրադադարը։ Իսրայելի բանակը պատասխանել է մի քանի հարվածներով։
Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման միջև հրադադարի համաձայնագիրը ուժի մեջ է մտել հոկտեմբերի 10-ին։
Այս համաձայնագրի շրջանակներում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումն ազատ է արձակել Գազայում 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից ի վեր պահվող 20 պատանդների։ Սա նշանակում է, որ մնացած բոլոր պատանդներն ազատ են արձակվել։ Պաղեստինյան բանտարկյալների հարցերով լրատվամիջոցների գրասենյակը հաստատել է, որ Իսրայելը, համաձայն համաձայնագրի, ազատ է արձակել Գազայի հատվածից կիսաանկլավ վերադարձած 1718 բանտարկյալների, ինչպես նաև ցմահ կամ երկարատև ազատազրկման դատապարտված 250 պաղեստինցի բանտարկյալների։ Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումն այժմ Իսրայելին է վերադարձնում գերության մեջ մահացած պատանդների մնացորդները։ Համաձայնագրի համաձայն՝ պաղեստինյան կողմը պարտավոր է Իսրայելին վերադարձնել իր տիրապետության տակ մնացած բոլոր 28 մարմինները։ Սակայն մինչ օրս վերադարձվել և նույնականացվել է միայն 12 պատանդի մարմին։

«ХАМАС заплатит высокую цену за каждый выстрел»: Кац
Палестинское движение ХАМАС заплатит высокую цену за каждый выстрел и нарушение режима прекращения огня в Газе, заявил министр обороны Израиля Исраэль Кац.
"Сегодня ХАМАС убедится в решимости Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) защищать своих солдат... Мы дали указание ЦАХАЛ принять решительные меры против террористических объектов ХАМАС в Газе. ХАМАС заплатит высокую цену за каждый выстрел и нарушение режима прекращения огня, и если этот сигнал не будет понят, интенсивность реакции возрастет", - говорится в заявлении министра, которое распространила пресс-служба оборонного ведомства. В воскресенье Нетаньяху поручил военному руководству Израиля принять "решительные меры против террористических целей" в секторе Газа после атак палестинского движения ХАМАС.
По утверждению пресс-службы ЦАХАЛ, палестинские радикалы в воскресенье выпустили противотанковую ракету и открыли огонь по войскам ЦАХАЛ на юге сектора Газа, тем самым грубо нарушив режим прекращения огня. Армия Израиля нанесла несколько ударов в ответ.
Соглашение о прекращении огня между Израилем и палестинским движением ХАМАС вступило в силу 10 октября.
Палестинское движение ХАМАС в рамках этого соглашения с Израилем освободило 20 заложников, которые удерживались в Газе с 7 октября 2023 года, таким образом, все остававшиеся в живых заложники были освобождены. Палестинский медиаофис по делам заключенных подтвердил, что Израиль, следуя договоренности, отпустил на свободу 1718 заключенных из сектора Газа, которые вернулись в полуэксклав, и 250 палестинских заключенных, которые отбывали пожизненное заключение или долгие сроки.
В настоящее время палестинское движение ХАМАС возвращает Израилю останки заложников, погибших в плену. По условиям соглашения, палестинская сторона должна вернуть Израилю все оставшиеся в ее руках 28 тел, однако на данный момент были возвращены и опознаны лишь 12 тел заложников.