Թրամփը Վաշինգթոնում Հաղթական կամար կկառուցի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցանկանում է Վաշինգթոնում կառուցել Հաղթական կամար, հաղորդում են ամերիկյան լրատվամիջոցները։ Այն կտեղակայվի Լինքոլնի հուշահամալիրի կողքին։
Կամարը նախատեսվում է կառուցել 2026 թվականին՝ Միացյալ Նահանգների անկախության հռչակման 250-ամյակին։ Թեև կամարի կառուցման մասին պաշտոնապես չի հայտարարվել, Թրամփը դրա էսքիզը հրապարակել է Truth Social սոցիալական ցանցում։ Դատելով պատկերից՝ կամարը նման կլինի 19-րդ դարում կառուցված այս տեսակի դասական կառույցներին, այդ թվում՝ Փարիզի Հաղթական կամարին։ Ինչպես հաղորդում է CNN-ը՝ հղում անելով Սպիտակ տան աղբյուրներին, կամարի կառուցումը նախագահի սեփական գաղափարն էր. «Նա է մտածել նախագծի մասին և մասնակցել է նախագծի յուրաքանչյուր փուլին»։

Трамп построит триумфальную арку в Вашингтоне
Президент США Дональд Трамп хочет построить в Вашингтоне триумфальную арку, пишут американские СМИ. Она должна располагаться рядом с Мемориалом Линкольна.
Арку планируется возвести в 2026 году, к 250-летию провозглашения независимости Соединенных Штатов. Хотя официально о строительстве арки объявлено не было, господин Трамп опубликовал ее эскиз в соцсети Truth Social. Судя по изображению, арка будет выглядеть как классические сооружения такого рода, возводившиеся в XIX веке, в том числе парижская Триумфальная арка.
Как сообщает CNN со ссылкой на источники в Белом доме, возведение арки — идея самого президента: «Он придумал ее дизайн и участвовал в процессе создания проекта на всех этапах».