Չինաստանը 21%-ով կրճատում է Ռուսաստան ապրանքների առաքումները
Չինական ապրանքների հոսքերը, որոնք Ռուսաստան էին մատակարարվում արևմտյան ապրանքների փոխարեն և փրկում էին տնտեսությունը պակասուրդից ու պատժամիջոցներից, շարունակում է արագորեն նվազել՝ չնայած Կրեմլի՝ փոխադարձ առևտուրը մեծացնելու կոչերին։
Սեպտեմբերի վերջին Չինաստանից Ռուսաստան արտահանումը յուանով նվազել է 21%-ով, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով Չինաստանի մաքսային տվյալներին։ Անցյալ ամիս Ռուսաստանը ներմուծել է 63.11 միլիարդ յուանի կամ 8.85 միլիարդ դոլարի չինական ապրանք, ինչը փետրվարից ի վեր ամենացածր ծավալն է։
Տարվա սկզբից սկսված չինական առաքումների անկումը արագանում է. հուլիսին այն կազմել է 8.6% տարեկան, իսկ օգոստոսին՝ 16.4%։ Ընդհանուր առմամբ, Չինաստանից ապրանքների ներմուծումը առաջին ինն ամիսների ընթացքում նվազել է 10.6%-ով։
Չինաստանի կողմից ռուսական հումքի գնումները, որոնք տարվա սկզբին նվազում էին, աշնանը սկսեցին վերականգնվել. հունվար-օգոստոս ամիսներին 8.8% անկումից հետո սեպտեմբերին դրանք տարեկան աճել են 3.8%-ով։
Ռուս-չինական առևտրի անկումը մտահոգություն է առաջացրել Կրեմլում, որը լիովին գիտակցում է Պեկինից իր կախվածությունը, օգոստոսին Reuters-ին հայտնել են Ռուսաստանի կառավարությանը մոտ կանգնած աղբյուրները։
«Չինաստանը չի գործում՝ որպես դաշնակից», - բողոքել է գործակալության աղբյուրներից մեկը։ «Երբեմն նրանք մեզ հիասթափեցնում են և դադարեցնում վճարումները, երբեմն նրանք շահույթ են ստանում մեզանից, իսկ երբեմն պարզապես թալանում են մեզ»։
Մեկ այլ աղբյուր ասել է, որ Չինաստանն ապահովում է Ռուսաստանի արտահանման եկամտի առյուծի բաժինը, և նրա տեխնոլոգիան կարևոր է ռազմարդյունաբերական համալիրի համար. «Առանց նրանց մենք չէինք կարողանա արտադրել մեկ հրթիռ, մեկ անօդաչու թռչող սարք, և ամբողջ տնտեսությունը վաղուց կփլուզվեր։ Եթե նրանք ցանկանային, պատերազմը կավարտվեր»։
Գործակալության աղբյուրների համաձայն, Չինաստանի հետ առևտրի ծավալների ավելացումը նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից սեպտեմբերի սկզբին Պեկին կատարած թռիչքի ժամանակ արված հիմնական խնդրանքներից մեկն էր։
Չինական բեռնափոխադրումների հետ կապված խնդիրները սրվում են Ղազախստանի հետ սահմանին խցանումների պատճառով, որը սեպտեմբերից խստացրել է պատժամիջոցների տակ գտնվող ապրանքների բեռնատարների ստուգումները։ Արդյունքում, հոկտեմբերի սկզբին սահմանային անցակետերում հերթերում կուտակվել էր ավելի քան 7000 բեռնատար, իսկ խցանումը ձգվում էր կիլոմետրերով։ Ինչպես հաղորդում է «Կոմերսանտը», Ղազախստանի մաքսային պաշտոնյաները մերժում են միկրոչիպեր և հաստոցներ պարունակող ցանկացած բեռ, ինչը լոգիստիկ ընկերություններին դրդում է փորձել բեռնատարները վերաուղղորդել այլ երթուղիներով, ինչպիսիք են Հեռավոր Արևելքը և Մոնղոլիան։

Китай обрушил поставки товаров в Россию на 21%
Потоки китайских товаров, которые пришли в Россию на замену западным, спасая экономику от дефицита и санкций, продолжают стремительно сокращаться, несмотря на просьбы Кремля увеличить взаимную торговлю.
По итогам сентября экспорт Китая в РФ в юаневом выражении обрушился на 21%, сообщает Reuters со ссылкой на данные таможни КНР. В минувшем месяце в Россию поступило китайских товаров на 63,11 млрд юаней, или $8,85 млрд, что стало самым низком объемом с февраля.
Спад китайских поставок, который наметился в начале года, ускоряется: в июле это было 8,6% год к году, в августе — 16,4%. Накопленным итогом за 9 месяцев импорт товаров из КНР упал на 10,6%.
Закупки Китаем российского сырья, которые падали в начале года, осенью начали восстанавливаться: после спада на 8,8% за январь–август в сентябре они выросли на 3,8% в годовом выражении.
Спад российско-китайской торговли вызвал обеспокоенность в Кремле, где полностью понимают зависимость от Пекина, рассказывали в августе близкие к властям РФ источники Reuters.
«Китай не ведет себя как союзник, — жаловался один из собеседников агентства. — Иногда он нас подводит и останавливает платежи, иногда наживается на нас, а иногда просто грабит».
Китай обеспечивает львиную долю экспортных доходов России, а его технологии критически важны для военно-промышленного комплекса, говорил другой источник Reuters: «Без них мы бы не смогли сделать ни одной ракеты, ни одного дрона, и вся экономика рухнула бы давным давно. <…> Если бы они хотели, война закончилась бы».
По словам собеседников агентства, увеличение торговли с Китаем было одним из ключевых запросов, с которыми в Пекин в начале сентябре летал президент Владимир Путин.
Проблемы с китайскими поставками усугубляются пробками на границе с Казахстаном, который с сентября ужесточил проверки фур на предмет подсанкционных товаров. В результате на начало октября у погранпереходов в очереди скопилось более 7 тысяч грузовиков, а пробка из их растянулась на километры. Как писал «Коммерсант», казахстанские таможенники «разворачивают» любые грузы с микросхемами и станками, из-за чего логистические компании пытаются перенаправить фуры на другие маршруты — через Дальний Восток и Монголию.