«Օդային ահաբեկչությունը Պուտինի վերջին քայլն է». Զելենսկի
Խորհրդարանական և կառավարության ղեկավարները պետք է հաստատեն Ուկրաինային ավելի հզոր ՀՕՊ համակարգեր և հրթիռներ մատակարարելու անհրաժեշտությունը։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 71-րդ տարեկան նստաշրջանում իր ելույթի ժամանակ։
Զելենսկին հիշեցրել է, որ վերջին օրերին երկու անգամ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ քննարկել է համագործակցության մանրամասները։ Քննարկումը կենտրոնացած էր ՀՕՊ համակարգերի, Patriot համակարգերի, Tomahawk հրթիռների, ինչպես նաև անհրաժեշտ էներգետիկ սարքավորումների և գործընկերների կողմից ռուսական նավթ գնելուց հրաժարվելու վրա։
Ըստ Ուկրաինայի նախագահի, նույնիսկ առանձին երկրների քաղաքական փաստարկները չեն կարող արդարացնել ֆինանսավորումը, որը ամրապնդում է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի դիրքերը։
Զելենսկին նաև շնորհակալություն է հայտնել այն երկրներին, որոնք միացել են PURL ծրագրին (Ուկրաինայի առաջնահերթ պահանջների ցանկ - խմբ.). Նիդերլանդներ, Դանիա, Նորվեգիա, Շվեդիա, Գերմանիա, Կանադա, Բալթյան երկրներ, Բելգիա, Լյուքսեմբուրգ, Իսլանդիա և Սլովենիա։
Զելենսկին կոչ է արել անհապաղ տրամադրել խոստացված ներդրումները, քանի որ «դրանք կյանքեր են փրկում»։ Նա նաև կոչ է արել դաշինքի մյուս անդամներին միանալ PURL-ին՝ նշելով, որ դա կօգնի Ուկրաինային։ «Օդային ահաբեկչությունը Պուտինի վերջին քայլն է։ Մենք պետք է կանգնեցնենք նրան», - ասել է Ուկրաինայի նախագահը։

«Воздушный террор-это последний ход Путина»: Владимир Зеленский
Лидеры парламентов и правительств должны закрепить необходимость поставки в Украину более мощных систем противовоздушной обороны и ракет. Об этом заявил президент Украины Владимир Зеленский во время обращения к 71-й ежегодной сессии Парламентской ассамблеи НАТО, пишет РБК-Украина.
Зеленский напомнил, что дважды за последние дни обсуждал с президентом США Дональдом Трампом детали сотрудничества. Речь шла, в частности, о ПВО, системах Patriot, ракетах Tomahawk, а также необходимом энергетическом оборудовании и отказе партнеров от покупки российской нефти.
По словам президента Украины, даже политические аргументы отдельных стран не могут оправдывать финансирование, которое усиливает позиции президента РФ Владимира Путина.
Зеленский также поблагодарил страны, присоединившиеся к программе PURL («Перечень приоритетных потребностей Украины, Prioritized Ukraine Requirements List – ред.): Нидерланды, Данию, Норвегию, Швецию, Германию, Канаду, страны Балтии, Бельгию, Люксембург, Исландию и Словению.
Зеленский призвал обеспечить быстрое поступление обещанных взносов, поскольку «они спасают жизни». Он также призвал других членов Альянса присоединиться к PURL, отметив, что это поможет Украине. «Воздушный террор — это последний ход Путина. Мы должны его остановить», - сказал президент Украины.