Կհայտարարվի «զրոյական ժամ» Գազայում հրադադարի համաձայնագրի իրականացման և գերիների փոխանակման համար
Իսրայելի վարչապետի գրասենյակը հրապարակել է Գազայում մնացած բոլոր պատանդներին վերադարձնելու համար նախատեսված գործողության անվանուը։ Այս գործողության պաշտոնական անվանումն է «Վերադարձ ձեր սահմաններին»։
Ակնկալվում է, որ Իսրայել կվերադառնան 20 ողջ մնացած պատանդներ։ Համաձայնություն է ձեռք բերվել նաև 28 մահացած պատանդների մնացորդների վերադարձի վերաբերյալ։
Սաուդյան Արաբիայի «Ալ-Շարք» հեռուստաալիքը, հղում անելով ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարության աղբյուրին, հաղորդում է, որ միջնորդները, ինչպես սպասվում է, կհայտարարեն «զրոյական ժամ» Գազայում հրադադարի համաձայնագրի իրականացման և գերիների փոխանակման համար։ Այս աղբյուրի համաձայն, սա կլինի 72-ժամյա հետհաշվարկի սկիզբը, որի ընթացքում ՀԱՄԱՍ-ը կսկսի հավաքել մնացած պատանդներին և հանձնել նրանց Կարմիր խաչին՝ Իսրայելին հետագա փոխանցման համար։ Միաժամանակ, նախատեսվում է սկսել Իսրայելի պաշտպանության բանակի դուրսբերման գործընթացը Գազայում իրենց ներկայիս դիրքերից։ Հավանաբար, «զրոյական ժամը» կհայտարարվի այն բանից հետո, երբ Իսրայելի կառավարությունը հաստատի գործարքը։
Մեկ օր առաջ Շարմ էլ Շեյխում ստորագրվեց համաձայնագիր՝ Գազայում հրադադարի առաջին փուլի իրականացման վերաբերյալ, որը, ինչպես սպասվում է, կներառի ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող բոլոր պատանդների ազատ արձակումը: ՀԱՄԱՍ-ի քաղաքական բյուրոյի անդամ Ուսամա Համդանը կատարյան «Ալ Ջազիրա» հեռուստաալիքին ասել է, որ համաձայնագիրը ներկայացնում է «Գազայի հատվածում պատերազմի վերջնական ավարտը»։
Միևնույն ժամանակ, իսրայելական աղբյուրը CNN-ին հայտնել է, որ Իսրայելը չի ​​մտադրվում Սինվար եղբայրների՝ ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդ Յահյա Սինվարի և նրա կրտսեր եղբայր Մուհամմեդի աճյունների վերադարձը ներառել համաձայնագրի «փոխանակման ֆոնդի» մեջ: ՀԱՄԱՍ-ը պնդում է, որ «բավարարված պահանջների վերջնական ցանկը դեռևս հայտնի չէ», ինչը ցույց է տալիս, որ Սինվար եղբայրների մարմինների վերադարձման պահանջը չի հանվել բանակցությունների սեղանից:

Օжидается объявление посредниками «нулевого часа» для начала реализации соглашения о прекращении огня в Газе и обмена пленными
Четверг, 09 Октября, 2025 года, 18:56
Канцелярия премьер-министра Израиля опубликовала название операции, в рамках которой планируется вернуть всех заложников, остающихся в плену в Газе, передают израильские СМИ. Официальное название этой операции «Возвращение в свои пределы».
Предполагается, что в Израиль вернутся 20 выживших заложников. Также согласовано возвращение останков 28 погибших заложников.
Саудовский телеканал «Аш-Шарк» со ссылкой на источник в руководстве ХАМАС передает, что ожидается объявление посредниками «нулевого часа» для начала реализации соглашения о прекращении огня в Газе и «обмена пленными». Согласно этому источнику, именно после этого начнется отсчет 72 часов, в течение которых ХАМАС начнет собирать оставшихся в живых заложников и передавать их Красному Кресту для последующей передачи Израиля. Одновременно должен начаться процесс отвода сил ЦАХАЛ с нынешних позиций в Газе. Предположительно, «нулевой час» будет объявлен после того, как правительство Израиля утвердит сделку.
Накануне в Шарм эль-Шейхе было подписано соглашение о реализации первой фазы договора о прекращении огня в Газе, в рамках которого ожидается освобождение всех заложников, удерживаемых ХАМАС. Член политбюро ХАМАС Усама Хамдан заявил катарскому телеканалу «Аль-Джазира», что соглашение является «окончательным прекращением войны в секторе Газа».
Тем временем израильский источник сообщил CNN, что Израиль не намерен включать возвращение останков братьев Синваров – лидера ХАМАС Яхьи Синвара и его младшего брата Мухаммада – в «обменный фонд» в рамках сделки. ХАМАС настаивает, что «окончательный список выполняемых требований еще неизвестен», давая понять, что требование о возвращении тел братьев Синваров не снято с повестки переговоров.