Թրամփը դարձել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի թեկնածու
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ներառվել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի թեկնածուների ցուցակում, հաղորդում է El Pais-ը։
«Չնայած ցուցակը հրապարակված չէ, հայտնի է, որ Թրամփը թեկնածուների թվում է», - հաղորդում է իսպանական թերթը՝ հղում անելով Օսլոյի խաղաղության հետազոտությունների ինստիտուտի (PRIO) տնօրեն Նինա Գրեգերին։
Հրապարակման համաձայն՝ այս տարի ներկայացվել է 338 թեկնածություն, այդ թվում՝ 244 անհատ և 94 կազմակերպություն։
Գրեգերը խոստովանել է, որ Սպիտակ տան գործող նախագահը կարող է ստանալ մրցանակը, բայց դա քիչ հավանական է համարել։ Նա որպես իր քաղաքականության բացասական կողմեր ​​նշել է նրա չափազանց «ձեռնարկատիրական» մոտեցումը խաղաղության բանակցություններին, Վաշինգթոնի դուրս գալը գլոբալ համաձայնագրերից, շարունակվող առևտրային պատերազմը և Գրենլանդիայի՝ Միացյալ Նահանգների մաս կազմելու մասին հայտարարությունները։
Կոմիտեի քարտուղար և Նորվեգիայի Նոբելյան ինստիտուտի տնօրեն Քրիստիան Բերգ Հարպվիկենը հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ՝ գաղտնիության պատճառով։

Трампа внесли в список кандидатов на Нобелевскую премию мира
Президента США Дональда Трампа внесли в список кандидатов на Нобелевскую премию мира, пишет El Pais.
"Хотя список не публикуется, известно, что Трамп входит в число кандидатов", — сообщила испанская газета со ссылкой на директора Института исследований мира в Осло (PRIO) Нину Грегер.
По данным издания, в этом году на рассмотрение поступило 338 номинаций, среди них 244 физических лица и 94 организации.
Грегер допустила, что глава Белого дома может получить награду, но считает это маловероятным. К негативным сторонам его политики она отнесла слишком "предпринимательский" подход к началу мирных переговоров, выход Вашингтона из глобальных соглашений, развязанную торговую войну и заявления о том, что Гренландия должна стать частью США.
Секретарь комитета и директор Норвежского Нобелевского института Кристиан Берг Харпвикен отказался давать комментарии из-за положения о конфиденциальности.