Ուկրաինայի զինված ուժերի շարքերում կռված ՀՀ քաղաքացին դատապարտվել է 12 տարվա ազատազրկման
Ռուսաստանի գլխավոր դատախազությունը հայտնել է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերի համար որպես դիպուկահար կռված Հայաստանի քաղաքացին դատապարտվել է 12 տարվա ազատազրկման՝ խիստ ռեժիմի ուղղիչ գաղութում։
«Խերսոնի մարզային դատարանը որոշում է կայացրել ՀՀ քաղաքացի Արմեն Բալյանի դեմ հարուցված քրեական գործով։ Նա մեղավոր է ճանաչվել Ռուսաստանի քրեական օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (վարձկան մասնակցություն զինված հակամարտությանը)։ Հաշվի առնելով պետական ​​մեղադրողի կարծիքը՝ դատարանը Բալյանին դատապարտել է 12 տարվա ազատազրկման՝ խիստ ռեժիմի ուղղիչ գաղութում։ Ավելին, պետությանը հանձնարարվել է բռնագանձել հանցագործության հետևանքով նրա ստացած ամբողջ գումարը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Դատարանը պարզել է, որ վարձկանն Ուկրաինա է ժամանել Մոլդովայի միջոցով 2022 թվականին և կամավոր միացել է Ուկրաինայի զինված ուժերի 124-րդ տարածքային պաշտպանության բրիգադին և այլ անհայտ կազմավորումներին։ 2022 թվականի նոյեմբերից մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերը նա՝ որպես հետախույզ-դիպուկահար կռվել է Ռուսաստանի զինված ուժերի դեմ զինված հակամարտության ժամանակ Դոնեցկում և Լուգանսկում, ինչպես նաև Խերսոնի մարզում՝ վաստակելով ավելի քան 2.3 միլիոն ռուբլի։
Բալյանը բազմիցս վիրավորվել է, որից հետո լքել է Ուկրաինայի զինված ուժերը և հեռացել Ուկրաինայից։ 2024 թվականի հոկտեմբերին վարձկանը ձերբակալվել է Դոմոդեդովո օդանավակայանում։

Армянина, воевавшего за ВСУ, приговорили к 12 годам
Гражданина Армении, воевавшего в качестве снайпера за ВСУ, приговорили к 12 годам колонии строгого режима, сообщает Генеральная прокуратура РФ.
"Херсонский областной суд вынес приговор по уголовному делу в отношении гражданина Армении Армена Баляна. Он признан виновным по части 3 статьи 359 УК РФ (участие наемника в вооруженном конфликте). С учетом мнения государственного обвинителя суд приговорил Баляна к 12 годам лишения свободы с отбыванием наказания в исправительной колонии строгого режима. Кроме того, в доход государства с него взыскана вся сумма денежных средств, полученная в результате совершения преступления", - говорится в сообщении.
В суде установлено, что наемник в 2022 году через Молдавию прибыл на Украину и добровольно вступил в состав 124-й бригады территориальной обороны и иных неустановленных формирований ВСУ. С ноября 2022 по декабрь 2023 года на территории ДНР и ЛНР, а также Херсонской области он в качестве разведчика-снайпера принимал участие в вооруженном конфликте против ВС РФ, заработав более 2,3 миллиона рублей.
Балян был неоднократно ранен, после чего, дезертировав из ВСУ, покинул Украину. В октябре 2024 года наемник был задержан в аэропорту "Домодедово".