ՀԱՄԱՍ-ը հերքում է` զորքերը հանելու վերաբերյալ պահանջ չի դրել
ՀԱՄԱՍ-ի խոսնակ Իզզաթ ալ-Ռիշկը հայտարարել է, որ այն տեղեկությունները, թե պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ-ի պատվիրակությունն Իսրայելի հետ բանակցությունների ընթացքում պահանջել է իսրայելական զորքերի դուրսբերումը Գազայի հատվածից՝ պատանդների փոխանակումից առաջ, կեղծ են։
«Sky News Arabia-ի աղբյուրներին վերագրվող տեղեկությունները Եգիպտոսում ընթացող բանակցությունների ընթացքում շարժման դիրքորոշումների վերաբերյալ սխալ են և մոլորեցնող»,- ասել է նա իր Telegram ալիքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Sky News Arabia-ն, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել է, որ անուղղակի շփումների առաջին փուլի ընթացքում ՀԱՄԱՍ-ը «պայմաններ է դրել հրադադարի, իսրայելական ուժերի դուրսբերման համար Գազայի հատվածի հիմնական շրջաններից և բնակելի շրջաններից՝ պատանդներին ազատ արձակելու գործընթացի սկսվելուց առաջ»։
Միևնույն ժամանակ, TRT-ն, հղում անելով անվտանգության աղբյուրներին, հայտնել է, որ Թուրքիայի Ազգային հետախուզական կազմակերպության (MIT) ղեկավար Իբրահիմ Քալինը կմասնակցի Գազայի հատվածում հոկտեմբերի 8-ին Եգիպտոսում նախատեսված հրադադարի բանակցություններին։ Այցելությունից առաջ Քալինը խորհրդակցություններ է անցկացրել ԱՄՆ-ի, Եգիպտոսի, Կատարի և ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչների հետ։

ХАМАС опроверг якобы свое требование о выведении войск Израиля из Газы
Информация о том, что делегация палестинского движения ХАМАС в ходе переговоров с Израилем потребовала вывода израильских войск из сектора Газа до начала обмена заложниками, не соответствует действительности. Об этом заявил официальный представитель ХАМАС Иззат ар-Ришк.
«Сообщения телеканала Sky News - Arabia, приписываемые источникам, о позициях движения в ходе продолжающихся переговоров в Египте неверны и вводят в заблуждение», – говорится в его заявлении, опубликованном в Telegram-канале.
Ранее телеканал Sky News Arabia со ссылкой на источники сообщил, что на первом этапе непрямых контактов ХАМАС «выдвинул условия прекращения огня, выхода израильских сил с основных направлений сектора и из жилых кварталов Газы, прежде чем [начать процесс] освобождения заложников».
Между тем телеканал TRT со ссылкой на источники в сфере безопасности сообщил, что глава Национальной разведывательной организации Турции (MIT) Ибрагим Калын примет участие в переговорах о прекращении огня в Газе, которые пройдут 8 октября в Египте. Перед визитом Калын провел консультации с представителями США, Египта, Катара и ХАМАС.