Լեհաստանը F-35 կործանիչների համար գնում է ամերիկյան AMRAAM հրթիռներ
Լեհաստանը F-35 կործանիչների համար գնում է ամերիկյան AMRAAM հրթիռներ, լրագրողներին ասել է Լեհաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ-Կամիշը։
«Ես շատ կարևոր տեղեկատվություն ունեմ։ Այսօր մենք հաստատեցինք Լեհաստանի կողմից F-35 ինքնաթիռների համար նախատեսված օդ-օդ ռադարային կառավարվող հրթիռների՝ AMRAAM D-տարբերակի ամենաժամանակակից հրթիռների գնումը», - ասել է Կոսինյակ-Կամիշը։
Նա ընդգծել է, որ Վարշավան ձեռք է բերում «այս ինքնաթիռները և դրանց համար ամենաժամանակակից հրթիռները»։ Լեհաստանի պաշտպանության նախարարի խոսքով՝ Լեհաստանը միակ երկիրն է, որին Միացյալ Նահանգները վաճառում է նման հրթիռներ։ Կոսինյակ-Կամիշը չի նշել գնված հրթիռների քանակը կամ պայմանագրի արժեքը, բայց նշել է, որ գնումը կֆինանսավորվի Զինված ուժերի աջակցության հիմնադրամից։
Լեհաստանը վերջերս Միացյալ Նահանգներից գնել է 32 F-35 կործանիչ։ Դրանք դեռևս չեն մտել լեհական բանակի զինանոցի կազմ:

Минобороны Польши заявило о закупках американских ракет AMRAAM
Польша закупает американские ракеты AMRAAM для истребителей F-35, сообщил журналистам министр национальной обороны республики Владислав Косиняк-Камыш.
"У меня есть очень важная информация. Мы сегодня подтвердили закупку Польшей современнейших ракет AMRAAM в версии D - ракет "воздух - воздух" радиолокационного управления для самолетов F-35", - сказал Косиняк-Камыш.
Он подчеркнул, что Варшава приобретает "эти самолеты и современнейшие ракеты к ним". По данным главы польского МО, Польша является единственным государством, которым США продают такие ракеты. При этом Косиняк-Камыш не уточнил количества закупаемых ракет и стоимости контракта, но проинформировал, что закупка будет осуществляться из Фонда поддержки вооруженных сил.
Недавно Польша закупила в США 32 истребителя F-35. Они еще не поступили на вооружение Войска польского.