«Չեմ կարծում, որ շաթդաունն այդքան երկար կտևի». ԱՄՆ-ի փոխնախագահ
ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը վստահ է, որ ամերիկյան կառավարության մասնակի փակումը՝ շաթդաունը, որը սկսվել էր երեկ երեկոյան, երկար չի տևի։
«Ես իսկապես չեմ կարծում, որ շաթդաունն այդքան երկար կտևի»,- ասել է Վենսը Սպիտակ տանը կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
Նա նաև իրավիճակի համար մեղադրել է Դեմոկրատական ​​կուսակցությանը։
«Սենատի դեմոկրատների ձախ թևը փակել է կառավարությունը, քանի որ մենք հրաժարվել ենք նրանց տրամադրել հարյուր միլիարդավոր դոլարների առողջապահական նպաստներ անօրինական ներգաղթյալների համար», - նշել է փոխնախագահը։
Վենսը նշել է, որ այս ծախսերը բյուջեում ներառելու պահանջը դեմոկրատների առաջարկի առաջին կետն էր կառավարության վերաբացման վերաբերյալ։
Սեպտեմբերի 29-ին նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը բանակցություններ է վարել երկու կուսակցությունների առաջնորդների հետ՝ կառավարության ժամանակավոր ֆինանսավորման վերաբերյալ։ Հանդիպումն ավարտվել է առանց արդյունքի. կողմերը չեն կարողացել համաձայնության գալ և շարունակել են միմյանց մեղադրել առաջիկա շաթդաունի համար։

«Я, на самом деле, не думаю, что шатдаун окажется таким уж долгим»: Вэнс
Частичная приостановка работы американского правительства (шатдаун), начавшаяся прошлой ночью, не затянется надолго, уверен вице-президент США Джей Ди Вэнс.
«Я, на самом деле, не думаю, что шатдаун окажется таким уж долгим», – сказал Вэнс на брифинге в Белом доме.
Кроме того, он возложил ответственность за ситуацию на Демократическую партию.
«Левое крыло демократов в Сенате закрыло правительство, потому что мы отказались дать им сотни миллиардов долларов на медицинские льготы для нелегальных мигрантов», – отметил вице-президент.
Вэнс указал, что требование о включении соответствующих расходов в бюджет стало первым пунктом в предложении демократов по возобновлению работы правительства.
Президент США Дональд Трамп 29 сентября провел в Белом доме переговоры с лидерами обеих партий в Конгрессе по вопросу временного финансирования правительства. Встреча завершилась безрезультатно — стороны не достигли соглашения и продолжили обвинять друг друга в приближении шатдауна.