Պուտինը որոշել է բռնագրավել արևմտյան ընկերությունների ակտիվները Ռուսաստանում՝ ի պատասխան ԵՄ պահուստների բռնագրավման
Չորեքշաբթի, 01 հոկտեմբերի, 2025 թ., 21:32
Կրեմլը նախատեսում է սկսել արևմտյան ընկերությունների ակտիվների ազգայնացման ալիք Ռուսաստանում, եթե Եվրոմիությունը որոշի բռնագրավել Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի սառեցված պահուստները Ուկրաինային «փոխհատուցման վարկ» տրամադրելու համար, հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով Ռուսաստանի կառավարությանը մոտ կանգնած աղբյուրին։
Գործակալության աղբյուրի խոսքով՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից երեկ ստորագրված հրամանագիրը նպատակ ունի իրականացնել այս ծրագիրը։ Հրամանագրի համաձայն՝ ազգայնացված ակտիվների վաճառքի ժամկետը արագացվում է՝ դրանց գնահատման համար կհատկացվի 10 օր։ Կրճատվում է նաև սեփականության գրանցման և փոխանցման ժամկետը (հրամանագրում չի նշվում, թե որքանով)։ Բռնագրավված ակտիվների վաճառքով կզբաղվի պետական ​​պաշտպանական «Պրոմսվյազբանկ» ընկերությունը։ Հրամանագրում նշվում է, որ նոր միջոցառումները ներդրվում են ի պատասխան ԱՄՆ-ի և «նրա հետ համաձայնեցված պետությունների» «անբարյացակամ» գործողությունների։
Bloomberg-ի աղբյուրը բացատրել է, որ հրամանագիրը նպատակ ունի արագացնել այն ընկերությունների, այդ թվում՝ օտարերկրյա, վաճառքը, որոնք դարձել են ռուսական սեփականություն։ Եթե ​​Եվրոմիությունը սկսի առգրավել ռուսական ակտիվները, Մոսկվան կպատասխանի համաչափ միջոցներով, հավելեց նա։
Չնայած պատժամիջոցներին, որոնք Ռուսաստանը կիրառել է աշխարհի ցանկացած այլ երկրից ավելի շատ՝ գերազանցելով Իրանն ու Հյուսիսային Կորեան, հարյուրավոր արևմտյան ընկերություններ շարունակում են գործել երկրում։ Դրանց թվում են եվրոպական UniCredit և Raiffeisen Bank բանկերը, ինչպես նաև սննդի հսկաներ PepsiCo և Mondelez ընկերությունները։
Չնայած կոշտ հռետորաբանությանը և սպառնալիքներին, շատ դեպքերում Կրեմլը ձեռնպահ է մնացել օտարերկրյա բիզնեսների ակտիվների անմիջական առգրավումից՝ նախընտրելով ժամանակավոր կառավարում սահմանել և ռուս սեփականատերերին մեծ զեղչերով վաճառք իրականացնել։
Սակայն այս դիրքորոշումը կարող է փոխվել, եթե ԵՄ-ն քայլեր ձեռնարկի Ռուսաստանի ինքնիշխան ակտիվները առգրավելու համար, որոնցից 200 միլիարդ եվրոն սառեցվել է եվրոպական երկրներում։ ԵՄ ծրագրի համաձայն՝ մոտավորապես 140 միլիարդ եվրո կարող է փոխանցվել Կիևին։ Ուկրաինան վարկը կվերադարձնի միայն խաղաղության համաձայնագրի շրջանակներում Ռուսաստանից պատերազմական փոխհատուցում ստանալուց հետո, ինչը գործնականում թույլ կտա Կիևին օգտագործել միջոցները հիմա՝ առանց Մոսկվայից մարման սպասելու։
Պուտինի հրամանագիրը, ինչպես նշում է Bloomberg-ը, կարող է նաև օգտագործվել ռուս սեփականատերերից առգրավված ընկերությունների վաճառքը արագացնելու համար: Դրանց ընդհանուր արժեքը 2022 թվականի սկզբից ի վեր հասել է 3.9 տրիլիոն ռուբլու կամ 48 միլիարդ դոլարի, ըստ Nektorov, Saveliev & Partners-ի գնահատականների։
Յուկոսի դարաշրջանից ի վեր աննախադեպ ազգայնացումների ալիքն արդեն իսկ պետական ​​սեփականություն է բերել խոշորագույն ավտոսրահի՝ Rolf-ի, Չելյաբինսկի էլեկտրամետալուրգիական գործարանի (CHEMK), երկրի խոշորագույն հացահատիկի առևտրական՝ Rodnye Polya-ի, խոշորագույն պահեստային օպերատոր՝ Raven Russia-ի, խոշորագույն կապարի արտադրող՝ Dalpolimetall-ի, ոսկու արդյունահանման՝ Yuzhuralzoloto ընկերության և Դոմոդեդովո օդանավակայանի։

Путин решил конфисковать активы западных компаний в России в ответ на изъятие резервов в ЕС
Кремль планирует начать волну национализации активов западных компаний в России в случае, если Евросоюз примет решение изъять замороженные резервы Центрального банка РФ для «репарационного кредита» Украине, сообщает Bloomberg со ссылкой на близкий к правительству РФ источник.
По словам собеседника агентства, на реализацию этого плана направлен указ, который накануне подписал президент Владимир Путин. Согласно документу, сроки продажи национализированных активов ускоряются — на их оценку будет отводиться 10 дней, также сокращается период регистрации и перехода прав собственности (на сколько — указ не конкретизирует). Продажей изъятых активов будет заниматься государственный оборонный Промсвязьбанк. Новые меры вводятся в ответ на «недружественные» действия США и «примкнувших к ним государств», говорится в указе.
Указ нацелен на то, чтобы ускорить продажу перешедших в российскую собственность компаний, в том числе иностранных, пояснил источник Bloomberg. Если Евросоюз начнет изъятие российские активов, Москва ответит симметричными мерами, добавил он.
Несмотря санкции, по числу которых Россия стала мировым рекордсменом, обогнав Иран и КНДР, сотни западных компаний продолжают работать в стране. Среди них — европейские банки UniCredit и Raiffeisen Bank, а также продовольственные гиганты PepsiCo и Мondelez.
Вопреки жесткой риторике и угрозам, в большинстве случаев Кремль воздерживался от прямой конфискации активов иностранного бизнеса, предпочитая вводить временное управление и добиваться продажи российским собственникам с большими скидками.
Но эта позиция может поменяться, если ЕС пойдет на изъятие суверенных активов России, из которых 200 млрд евро были заморожены в европейских странах. По плану Евросоюза, около 140 млрд евро может быть направлено Киеву. Украина погасит заем только после получения военных репараций от России в рамках мирного соглашения, что фактически позволит Киеву использовать средства сейчас, без необходимости ждать выплат со стороны Москвы.
Указ Путина, как отмечает Bloomberg, также может быть использован для ускоренной продажи компаний, изъятых у российских собственников. Их общая стоимость с начала 2022 года достигла 3,9 трлн рублей, или $48 млрд, по оценкам Nektorov, Saveliev & Partners.
Беспрецедентная со времен «Юкоса» волна национализаций уже сделала собственностью государства крупнейшего автодилера «Рольф», «Челябинский электрометаллургический комбинат» (ЧМЭК), крупнейшего в стране зернового трейдера «Родные поля», крупнейшего оператора складов Raven Russia, крупнейшего производителя свинца «Дальполиметалл», золотодобывающую «Южуралзолото», а также аэропорт «Домодедово».