ԱՄՆ-ն արգելափակել է իրանական բանակի միջազգային մատակարարման շղթան
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցներ է կիրառել իրանական ռազմարդյունաբերական համալիրի միջազգային մատակարարման շղթաներում ներգրավված 21 ընկերությունների և 17 անձանց նկատմամբ, հայտարարել է գերատեսչությունը։
Տեղեկատվության համաձայն՝ սահմանափակումները վերաբերել են Իրանի, Չինաստանի, Հոնկոնգի, Գերմանիայի, Թուրքիայի, Պորտուգալիայի և Ուրուգվայի կազմակերպություններին և միջնորդներին, որոնք զբաղվում են բալիստիկ հրթիռների, հակաօդային պաշտպանության համակարգերի, ուղղաթիռների և ռազմական ինքնաթիռների արտադրության համար տեխնոլոգիաների և սարքավորումների մատակարարմամբ։
Վաշինգթոնը շեշտում է, որ այս ցանցերի գործունեությունը «նպաստում է Իրանի ռազմական կարողությունների զարգացմանը և սպառնալիք է ներկայացնում ԱՄՆ-ի զինվորական անձնակազմի, նավերի և քաղաքացիական անձանց համար»։ Պատժամիջոցների ցանկում ընդգրկված ընկերությունների և անհատների բոլոր ակտիվները ենթակա են արգելափակման ԱՄՆ-ում, և նրանց հետ ցանկացած գործարք արգելված է։
Այս սահմանափակումների խախտումը կարող է հանգեցնել քաղաքացիական կամ քրեական պատասխանատվության, այդ թվում՝ օտարերկրյա ֆինանսական հաստատությունների նկատմամբ երկրորդական պատժամիջոցների կիրառմանը, նշել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը։

США ввело санкции в отношении 21 компании и 17 физических лиц, задействованных в международных цепочках поставок для иранского военно-промышленного комплекса
Среда, 01 Октября, 2025 года, 19:56
Министерство финансов США ввело санкции в отношении 21 компании и 17 физических лиц, задействованных в международных цепочках поставок для иранского военно-промышленного комплекса. Об этом говорится в сообщении ведомства.
Согласно информации, рестрикции затронули организации и посредников в Иране, Китае, Гонконге, Германии, Турции, Португалии и Уругвае, причастных к поставкам технологий и оборудования для производства баллистических ракет, систем противовоздушной обороны, вертолетов и военной авиации.
В Вашингтоне подчеркивают, что деятельность этих сетей «способствует наращиванию военного потенциала Ирана и представляет угрозу для американских военнослужащих, судов и гражданских лиц». Все активы компаний и физических лиц, включенных в санкционный список, подлежат блокировке в США, любые сделки с ними запрещены.
Нарушение ограничений может повлечь за собой гражданскую или уголовную ответственность, включая применение вторичных санкций к иностранным финансовым учреждениям, указали в американском Минфине.