Թրամփը հրամայել է երկու միջուկային սուզանավ տեղակայել Ռուսաստանի ափերին
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել է երկու սուզանավ տեղակայել Ռուսաստանի «ափերին»։ Նա այս հայտարարությունն արել է ԱՄՆ-ի ռազմական ղեկավարության հետ հանդիպման ժամանակ, որը կազմակերպել էր Ազգային պաշտպանության ռազմավարության և պաշտպանության նախարարության ղեկավար Փիթ Հեգսեթը։ Միջոցառումը տեղի է ունեցել Վիրջինիա նահանգի Քվանտիկո քաղաքում գտնվող՝ ԱՄՆ-ի ծովային հետևակի կորպուսի բազայում։
«Վերջերս մենք Ռուսաստանից փոքր սպառնալիք ունեցանք, և ես տեղակայեցի սուզանավ, միջուկային սուզանավ, ամենամահացու զենքը»,- ասել է Թրամփը՝ դիմելով ԱՄՆ-ի զինվորականների բարձրաստիճան ղեկավարությանը։
Նա պնդել է, որ ԱՄՆ-ն սուզանավերի տեխնոլոգիաների զարգացման հարցում «25 տարով առաջ է Ռուսաստանից և Չինաստանից»։ Թրամփը պնդել է, որ սուզանավերը տեղակայելու որոշումը կայացվել է «միջուկային» զենքի մասին հիշատակման պատճառով։
«Ես մեկ կամ երկու սուզանավ, չեմ ասի՝ երկու, տեղակայեցի Ռուսաստանի ափերին՝ զուտ չափազանց զգուշությունից ելնելով։ «Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ մարդիկ աջ ու ձախ ցպնեն «միջուկային» բառը», - ասել է Թրամփը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահը TruthSocial սոցիալական ցանցում հայտարարել էր, որ հրամայել է երկու ամերիկյան միջուկային սուզանավերը վերաբաշխել համապատասխան տարածքներ՝ Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հայտարարությունների պատճառով։ Թրամփի խոսքով՝ Մեդվեդևը սադրիչ հայտարարություններ է արել միջուկային հարցերի վերաբերյալ։

Трамп распорядился перебросить две подводные лодки «к побережью» России
Президент США Дональд Трамп распорядился перебросить две подводные лодки «к побережью» России. Об этом он сказал на совещании с участием американского генералитета, которое было организовано главой Петагона Питом Хегсетом. Мероприятие состоялось на базе Корпуса морской пехоты США в Куантико (штат Вирджиния).
«Нам недавно поступила небольшая угроза от России, и я отправил подводную лодку, атомную подводную лодку, самое смертоносное оружие», - сказал Трамп, выступая перед высшим командным составом Вооруженных сил США.
По его словам, США «на 25 лет опережают Россию и Китай» в развитии технологий производства подводных лодок. По словам Трампа, решение о переброске подводных лодок было принято из-за «упоминания ядерного» оружия.
«Я перебросил одну или две подводные лодки - я не буду говорить о двух - к побережью России исключительно из предосторожности. Мы не можем допустить, чтобы люди разбрасывались словом «ядерное», - отметил Трамп.
Ранее президент США в соцсети Truth Social сообщил, что отдал приказ передислоцировать две американские атомные подводные лодки в надлежащие районы из-за высказываний заместителя председателя Совета безопасности РФ Дмитрия Медведева. По мнению Трампа, Медведев выступил с провокационными заявлениями на ядерную тематику.