«Սովկոմբանկ»-ի բաժնետերերի` 22 միլիոն դոլար արժողությամբ անշարժ գույքը սառեցվել է ԱՄՆ-ում՝ պատժամիջոցների պատճառով
Երկուշաբթի, 29 սեպտեմբերի, 2025 թ., 17:50
The Post and Courier-ի, The Atlanta Journal-Constitution-ի և Important Stories-ի համատեղ հետաքննությունը պարզել է, որ «Սովկոմբանկ»-ի ղեկավարության անշարժ գույքն ԱՄՆ-ում սառեցվել է պատժամիջոցների շրջանակներում։ Տուժածների թվում են բանկի համասեփականատերեր Սերգեյ և Դմիտրի Խոցիմսկիները, ինչպես նաև թոփ մենեջերներ, այդ թվում՝ խորհրդի նախագահ Դմիտրի Գուսևը։ Նրանք տներ են ձեռք բերել Հարավային Քարոլինայի Փալմեթո Բլաֆ հանգստավայրի բացառիկ համայնքում։ Գույքի ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտավորապես 22 միլիոն դոլար։
Փալմեթո Բլաֆը հայտնի դարձավ երգիչ Ջասթին Բիբերի՝ 2019 թվականին այնտեղ կայացած հարսանիքից հետո։ Տարածքում առաջին գույքը 2010 թվականին գնել են Սերգեյ Խոցիմսկին և նրա այն ժամանակվա կինը՝ Ելենա Բասկինան։ Ավելի ուշ սեփականատերերի ցանկին միացան նրա եղբայր Դմիտրին, Գուսևը և Սովկոմբանկի վերահսկիչ խորհրդի նախագահ և Hoff ցանցի համահիմնադիր Միխայիլ Կուչմենտը։
Գույքի մեծ մասը սառեցված էր և վաճառքի համար անհասանելի։ Բացառություն էր կազմում Խոցիմսկու առանձնատունը, որի արժեքը կազմում էր մոտավորապես 6 միլիոն դոլար: 2022 թվականի մարտի 13-ին՝ պատժամիջոցների կիրառումից 11 օր առաջ, այն փոխանցվել է նրա նախկին կնոջը: Տունը ներկայում վարձակալվում է գիշերը 2000 դոլարով: Ելենա Բասկինայի խոսքով՝ նա 2015 թվականից ի վեր ապրում է Միացյալ Նահանգներում և հրաժարվել է իր ռուսական ակտիվներից և նախկին ամուսնուց ստացած ալիմենտներից:
Պատժամիջոցները չեն ազդել Վրաստանում գտնվող առևտրային անշարժ գույքի վրա: 2014-2021 թվականներին Խոցիմսկու և Բասկինայի հետ կապված կազմակերպությունները վարձակալության համար նախատեսված մանրածախ առևտրի անշարժ գույքում ներդրել են ավելի քան 37 միլիոն դոլար: Վարձակալներից մեկը՝ «Neighbor's Pub»-ի սեփականատեր Դուգ Լանդաուն, ասել է, որ ամսական մոտ 30,000 դոլար է վճարել մի ընկերության, որը, պարզվել է, որ պատկանում է Խոցիմսկուն: Իրավաբանները հետագայում հաստատել են, որ սեփականության իրավունքը փոխվել է: Բասկինան պնդում է, որ 2022 թվականի մարտին նա ստացել է Ջորջիայի անշարժ գույքի սեփականատեր ընկերությունների բաժնետոմսերի լիիրավ իրավունքներ: Խոցիմսկու հետ ակտիվների բաժանման պայմանագիրը վերանայվել է 2021 թվականի ամռանը։
Սահմանային գրառումների համաձայն՝ Խոցիմսկին հաճախակի է այցելել Միացյալ Նահանգներ, բայց հրաժարվել է մեկնաբանել սեփականությունից հրաժարվելու պատճառը։ FinCEN-ի նախկին փոխտնօրեն Քիմբերլի Դոնովանը հայտնել է, որ 2022 թվականի սկզբին ռուսական էլիտայի շատ անդամներ սկսել են ակտիվներ փոխանցել հարազատներին և նախկին ամուսիններին։

В США из-за санкций заморозили недвижимость акционеров Совкомбанка на $22 млн
Недвижимость руководства Совкомбанка в США была заморожена в рамках санкционных мер, выяснили в результате совместного расследования The Post and Courier, The Atlanta Journal-Constitution и «Важные истории». Среди пострадавших указаны совладельцы банка Сергей и Дмитрий Хотимские, а также топ-менеджеры, включая председателя правления Дмитрия Гусева. Они приобрели дома на территории элитного курортного поселка Palmetto Bluff в Южной Каролине. Общая стоимость недвижимости — около $22 млн.
Palmetto Bluff стал известен после свадьбы певца Джастина Бибера, прошедшей там в 2019 году. Первый объект в этом районе был куплен ещё в 2010 году Сергеем Хотимским и его тогдашней супругой Еленой Баскиной. Позже к числу собственников присоединились его брат Дмитрий, Гусев, а также Михаил Кучмент — председатель наблюдательного совета Совкомбанка и сооснователь сети Hoff.
Большинство объектов на территории Palmetto Bluff оказались заморожены и недоступны для сделок купли-продажи. Исключением стал особняк Хотимского стоимостью около $6 млн — 13 марта 2022 года, за 11 дней до введения санкций, он был переоформлен на имя его бывшей жены. Сейчас этот дом сдают в аренду за $2000 в сутки. По словам Елены Баскиной, она проживает в США с 2015 года, отказалась от российских активов и алиментов экс-супруга.
Под санкции не попали коммерческие объекты в штате Джорджия. С 2014 по 2021 год структуры, связанные с Хотимским и Баскиной, инвестировали свыше $37 млн в торговую недвижимость, сдаваемую в аренду. Один из арендаторов, владелец паба Neighbor’s Даг Ландау, рассказал, что платил около $30 тысяч в месяц компании, которой, как выяснилось, владел Хотимский. Позднее юристы подтвердили, что собственник был сменён. Баскина утверждает, что в марте 2022 года получила полные права на доли в компаниях, владевших недвижимостью в Джорджии. Соглашение о разделе активов с Хотимским было пересмотрено ещё летом 2021 года.
Хотимский, как показывают данные о пересечении границы, часто бывал в США, однако причину отказа от собственности комментировать не стал. Бывшая замглавы FinCEN Кимберли Донован сообщила, что в начале 2022 года многие представители российской элиты начали переписывать активы на родственников и бывших супругов.
Совкомбанк — один из крупнейших частных банков в РФ, активно работающий с госконтрактами, включая соглашения с Министерством обороны. 24 февраля 2022 года Совкомбанк был включён в список санкционных организаций США, а спустя месяц под ограничения попали и его акционеры: братья Хотимские, Дмитрий Гусев и Михаил Кучмент. Известно, что в начале 2022 года руководство банка предприняло попытку избежать санкций, заключив контракт с лоббистской компанией Mercury Public Affairs, в которой работал бывший сенатор Дэвид Виттер.