ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ դժվար թե հրաժարվի ռուսական ուրանից մինչև ուկրաինական ճգնաժամի ավարտը
ԱՄՆ-ն քիչ հավանական է, որ վերացնի իր կախվածությունը ռուսական ուրանից մինչև ուկրաինական ճգնաժամի ավարտը, CNN-ի եթերում ասել է ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթը։
Նրա խոսքով՝ Վաշինգթոնը «ցանկանում է ազատվել այս կախվածությունից»։ «Իմ գերատեսչությունն անում է ամեն ինչ՝ ԱՄՆ-ում ուրանի հարստացման [մակարդակը] բարձրացնելու համար», - ընդգծել է Ռայթը։
Նա բացատրել է, որ Վաշինգթոնը «չի կարողանա [հրաժարվել ռուսական ուրանից] մինչև Ուկրաինայում հակամարտության ավարտը»։ «Բարեբախտաբար, Ռուսաստանը շատ ավելի շատ գումար է ստանում նավթից և բնական գազից, քան ուրանից»,- շարունակել է Ռայթը՝ նշելով, որ «կցանկանար վաղն իսկ լուծել ուրանի խնդիրը»։ «Լավ է, որ [ԱՄՆ-ին ռուսական ուրանի մատակարարումները] շատ ավելի քիչ են նպաստում հակամարտության ֆինանսավորմանը, քան նավթն ու գազը»,- հայտարարել է նա։ Ռայթի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն ակնկալում է, որ Արևմուտքը «հնարավորինս շուտ» կդադարեցնի այս բոլոր էներգետիկ ռեսուրսների ներմուծումը Ռուսաստանից։
Սեպտեմբերի 15-ին Ռայթը հայտարարեց, որ երկիրը դեռևս պատրաստ չէ ամբողջությամբ հրաժարվել ռուսական ուրանից՝ Ռուսաստանից մատակարարումներից իր բարձր կախվածության պատճառով: Bloomberg-ի տվյալներով՝ Ռուսաստանը ներկայում մատակարարում է հարստացված ուրանի մոտ մեկ քառորդը, որն անհրաժեշտ է ԱՄՆ-ի էլեկտրաէներգիայի մոտավորապես մեկ հինգերորդը արտադրող 94 ամերիկյան միջուկային ռեակտորների համար: Այս մատակարարումների արագ դադարեցումը, ըստ գնահատականների, կսպառնա երկրի էլեկտրաէներգիայի արտադրության մոտ 5%-ին:

В США заявили, что вряд ли откажутся от урана РФ до завершения украинского кризиса
США вряд ли устранят зависимость от российского урана до завершения украинского кризиса. С такой оценкой выступил в эфире телеканала CNN министр энергетики США Крис Райт.
По его словам, Вашингтон "хочет избавиться от этой зависимости". "Мое министерство делает все, чтобы нарастить [темпы] обогащения урана на территории США", - подчеркнул Райт.
На соответствующий вопрос ведущей он пояснил, что Вашингтон "не сможет [отказаться от российского урана] до завершения конфликта" на Украине. "К счастью, Россия получает куда больше средств за счет нефти и природного газа, чем от урана", - продолжил Райт, отметив, что "хотел бы решить проблему урана завтра же". "Хорошо, что [поставки российского урана в США] куда в меньшей степени способствуют финансированию конфликта, чем нефть и газ", - заявил он. По словам Райта, США рассчитывают, что Запад "как можно скорее" прекратит импорт из РФ всех перечисленных энергоносителей.
15 сентября Райт заявил, что страна еще не готова полностью отказаться от российского урана из-за высокой зависимости от поставок из РФ. По данным Bloomberg, в настоящее время Россия поставляет около четверти обогащенного урана, необходимого для 94 американских ядерных реакторов, которые генерируют примерно пятую часть электроэнергии в США. Быстрое прекращение этих поставок, по оценкам, может поставить под угрозу около 5% выработки электроэнергии в стране.