Իտալական դատարանը թույլատրել է «Հյուսիսային հոսք»-ի պայթյունի համար կասկածվող ուկրաինացու արտահանձնումը Գերմանիային
Չորեքշաբթի, 17 սեպտեմբերի, 2025 թ., 00:44
Բոլոնիայի վերաքննիչ դատարանը որոշում է կայացրել Ուկրաինայի քաղաքացի Սերգեյ Կուզնեցովին Գերմանիային արտահանձնելու վերաբերյալ: Նա կասկածվում է 2022 թվականի աշնանը ռուսական «Հյուսիսային հոսք» գազատարները պայթեցնելու մեջ, հաղորդում է Reuters-ը: Ձերբակալվածը մտադիր է բողոքարկել այս որոշումը վերադաս դատարանում: Փաստաբան Նիկոլա Կանեստրինին պնդել է, որ իր պաշտպանյալի արդար դատաքննության իրավունքը խախտվել է: Նրա կարծիքով, Կուզնեցովը ձերբակալվել է անօրինական կերպով, քանի որ նա ունի ֆունկցիոնալ անձեռնմխելիություն, որը պաշտպանում է զինծառայողներին քրեական հետապնդումից՝ հրամաններով կատարված գործողությունների համար:
Կուզնեցովը ձերբակալվել է օգոստոսի 21-ին Ռիմինի նահանգում՝ Գերմանիայի խնդրանքով, որտեղ նրան մեղադրում են պայթյուն կազմակերպելու դավադրության, հակասահմանադրական դիվերսիայի և կարևոր օբյեկտների ոչնչացման համար: Գերմանացի քննիչների տվյալներով՝ նա եղել է Բալթիկ ծովում «Հյուսիսային հոսք» գազատարների վրա պայթուցիկ սարքեր տեղադրած խմբի անդամ, մասնավորապես՝ նա այս գործողության համակարգողներից մեկն է եղել:
Իրենց ծրագիրն իրականացնելու համար հանցակիցները վարձակալել են «Անդրոմեդա» առագաստանավ՝ օգտագործելով կեղծ փաստաթղթեր: Նավը ծով դուրս է եկել Ռոստոկի նավահանգստից, իսկ ուղևորները հետագայում ականապատել են գազատարները դանիական Բորնհոլմ կղզու մոտ։ Կուզնեցովն ինքը չի ընդունել իր մեղքը՝ նշելով, որ այդ ժամանակ գտնվել է Ուկրաինայում։ Գերմանիայում նրան սպառնում է մինչև 15 տարվա ազատազրկում։
Կուզնեցովը «Հյուսիսային հոսք»-ի պայթյունի գործով ձերբակալված առաջին անձն է։ The Wall Street Journal-ի աղբյուրների համաձայն՝ նա Ուկրաինայի զինված ուժերի թոշակառու կապիտան է, որը ծառայել է էլիտար ստորաբաժանումում, որը պաշտպանել է Կիևը Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ներխուժման առաջին ամիսներին։ Դիվերսիայի համար կասկածվող մեկ այլ՝ ջրասուզորդության հրահանգիչ Վլադիմիր Ժուրավլյովը, կարողացել է լքել Գերմանիան ձերբակալման օրդերի հրապարակումից մի քանի օր առաջ՝ նախ մեկնելով Լեհաստան, ապա տեղափոխվելով Ուկրաինա դեսպանատան մեքենայով։
«Հյուսիսային հոսք»-ում, որի միջոցով Ռուսաստանը գազ էր մատակարարում Եվրոպային, պայթյունները տեղի են ունեցել 2022 թվականի սեպտեմբերի 26-ին։ Առաջին խողովակաշարով մղումը այդ ժամանակ դադարեցվել էր վերանորոգման աշխատանքների պատճառով, իսկ երկրորդը երբեք չի գործարկվել։ Պայթյունների հետևանքով վնասվել են չորս գծերից երեքը։
Գերմանական և ամերիկյան լրատվամիջոցների տվյալներով՝ գործողությունը մշակվել է ուկրաինացի սպաների խմբի կողմից, ծրագիրը հաստատվել է Վալերի Զալուժնիի կողմից, որն այդ ժամանակ զբաղեցնում էր Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի պաշտոնը։ Հետագայում ԿՀՎ-ն իմացել է այդ մասին և զգուշացրել երկրի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին ռուսական գազատարները պայթեցնելու մասին։ Նա պահանջել է դադարեցնել նախապատրաստական ​​աշխատանքները, սակայն Զալուժնին անտեսել է հրամանը։
Լրատվամիջոցները գրել են, որ գործողության մեջ կենտրոնական դեր է խաղացել Գլխավոր հետախուզական վարչության գնդապետ, Ուկրաինայի հատուկ գործողությունների ուժերի ստորաբաժանումներից մեկի նախկին հրամանատար Ռոման Չերվինսկին։ Նա ինքը Spiegel-ին ասել է, որ «այս հարձակման հետևանքները օգուտ էին ոչ միայն Ուկրաինայի, այլև Գերմանիայի համար», և «ով պայթեցրել է խողովակները, հարձակվել է ռազմական թիրախի վրա», ինչը պատերազմական ժամանակներում օրենք չի խախտում։

Суд в Италии разрешил экстрадировать в Германию подозреваемого в подрыве «Северных потоков» украинца
Среда, 17 Сентября, 2025 года, 00:44
Апелляционный суд Болоньи постановил экстрадировать в Германию гражданина Украины Сергея Кузнецова, которого подозревают в подрыве российских газопроводов «Северный поток» осенью 2022 года, сообщает Reuters. Задержанный намерен обжаловать это решение в вышестоящей инстанции. Адвокат Никола Канестрини заявил о нарушении права своего подзащитного на справедливое судебное разбирательство. По его мнению, Кузнецова арестовали незаконно, поскольку он обладает функциональным иммунитетом, который защищает военных от уголовного преследования за действия, совершенные в рамках приказа.
Кузнецова задержали 21 августа в провинции Римини по запросу Германии, где его обвиняют в сговоре с целью организации взрыва, антиконституционном саботаже и уничтожении важных объектов. По данным немецких следователей, он входил в состав группы, которая установила взрывные устройства на обоих газопроводах «Северный поток» в Балтийском море — в частности, был одним из координаторов этой операции.
Для осуществления своего плана сообщники по поддельным документам арендовали парусную яхту Andromeda. Судно вышло в море из порта Ростока, впоследствии его пассажиры заминировали газопроводы возле датского острова Борнхольм. Сам Кузнецов вину не признал, заявив, что в это время он был в Украине. В Германии ему грозит до 15 лет лишения свободы.
Кузнецов стал первым арестованным по делу о подрыве «Северных потоков». По данным источников The Wall Street Journal, он — капитан ВСУ в отставке, который служил в элитном подразделении, оборонявшем Киев в первые месяцы российского вторжения в Украину. Еще один подозреваемый в причастности к диверсии — инструктор по дайвингу Владимир Журавлев — успел покинуть Германию за несколько дней до выдачи ордера на арест, сначала уехав в Польшу, а затем перебравшись в Украину на автомобиле посольства.
Взрывы на «Северных потоках», по которым Россия поставляла газ в Европу, произошли 26 сентября 2022 года. Прокачка по первому трубопроводу была на тот момент остановлена из-за ремонтных работ, а второй так и не ввели в эксплуатацию. В результате взрывов получили повреждения три из четырех ниток.
По данным немецких и американских СМИ, операцию придумала группа украинских офицеров, план одобрил Валерий Залужный, на тот момент занимавший должность главнокомандующего ВСУ. Впоследствии об этом прознало ЦРУ и предостерегло президента страны Владимира Зеленского от подрыва российских газопроводов. Тот потребовал остановить подготовку, но Залужный проигнорировал приказ.
СМИ писали, что центральную роль в операции играл полковник Главного управления разведки, бывший командир одной из частей сил специальных операций Украины Роман Червинский. Сам он заявил Spiegel, что «последствия этой атаки были благом не только для Украины, но и для Германии», а, «кто бы ни подорвал трубы, атаковал военную цель», что не нарушает закон в условиях войны.