Երեքշաբթի, 16 սեպտեմբերի, 2025 թ., 20:51
Եվրոպական միության հանձնակատարները չորեքշաբթի՝ սեպտեմբերի 17-ին, կառաջարկեն պատժամիջոցներ Իսրայելի դեմ՝ Գազայում նրա ռազմական գործողությունների պատճառով, երեքշաբթի՝ սեպտեմբերի 16-ին, հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի խոսնակ Պաուլա Պինյոն, ինչպես մեջբերել է Reuters-ը։
«Վաղը հանձնակատարները կընդունեն Իսրայելի դեմ միջոցառումների փաթեթ։ Մասնավորապես՝ առաջարկ՝ կասեցնելու ԵՄ-ի և Իսրայելի միջև կնքված համաձայնագրերի որոշ առևտրային դրույթներ», - լրագրողներին ասել է խոսնակը։
ԵՄ-ն զգուշացրել է, որ Իսրայելի հարձակումը Գազայի վրա սպառնում է ավելի վատթարացնել «աղետալի» մարդասիրական իրավիճակը և վտանգել պատանդների կյանքը։
«ԵՄ-ն մշտապես կոչ է արել Իսրայելին չակտիվացնել իր գործողությունները Գազա քաղաքում։ Ռազմական միջամտությունը կհանգեցնի ավելի շատ ավերածությունների, ավելի շատ զոհերի և ավելի շատ տեղահանությունների», - ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի մեկ այլ խոսնակ՝ Անուար Էլ-Անունին։
Սեպտեմբերի 16-ին Իսրայելի պաշտպանության ուժերը սկսել են ցամաքային հարձակում՝ Գազան ամբողջությամբ գրավելու համար։
Դրանից առաջ Իսրայելի պաշտպանության բանակը կոչ էր արել տեղի բնակիչներին լքել քաղաքը, և մոտ 300,000 մարդ արդեն մեկնել է հարավ՝ «մարդասիրական գոտիներ»։ Գործողությունը սկսվեց ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի միջև հանդիպումից կարճ ժամանակ անց, որտեղ Վաշինգտոնը աջակցություն հայտնեց երկրին, բայց կոչ արեց արագ հարձակման։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը առանձին զգուշացրեց Համասին 20 իսրայելցի պատանդների դեմ որևէ գործողությունից։

Еврокомиссия анонсировала санкции против Израиля за наступление в Газе
Комиссары Европейского Союза в среду, 17 сентября, предложат санкции против Израиля из-за его военных действий в Газе, анонсировала во вторник, 16 сентября, пресс-секретарь Еврокомиссии Паула Пинью, которую цитирует Reuters.
«Завтра комиссары примут пакет мер в отношении Израиля. В частности, предложение о приостановлении действия некоторых торговых положений в соглашениях между ЕС и Израилем», — сказала журналистам пресс-секретарь.
ЕС предупредил, что наступление Израиля на Газу грозит еще больше ухудшить «катастрофическую» гуманитарную ситуацию и поставит под угрозу жизни заложников.
«ЕС последовательно призывает Израиль не усиливать свою операцию в городе Газа. Военное вмешательство приведет к еще большим разрушениям, еще большему количеству жертв и еще большему перемещению населения», — сообщил еще один представитель Европейской комиссии Ануар Эль-Ануни.
16 сентября Армия обороны Израиля начала наземное наступление для полного захвата Газы.
Перед этим ЦАХАЛ призвал местных жителей покинуть город, и около 300 тысяч человек уже выехали на юг в «гуманитарные зоны». перация стартовала вскоре после встречи госсекретаря США Марко Рубио с премьером Израиля Биньямином Нетаньяху, где Вашингтон выразил поддержку стране, но призвал провести наступление быстро.
Президент США Дональд Трамп отдельно предостерег ХАМАС от любых действий против 20 израильских заложников.