Նեպալը կարող է առաջին անգամ կին նախագահ ունենալ
Նեպալի Գերագույն դատարանի նախկին գլխավոր դատավոր Սուշիլա Կարկին ընդունել է երկրի կառավարությունը ժամանակավորապես ղեկավարելու առաջարկը, հաղորդում է Khabarhub-ը։
Աղբյուրը նշում է, որ Կարկին կարող է դառնալ երկրի պատմության մեջ առաջին կին վարչապետը։
Պորտալը հաղորդում է, որ հաջորդ քայլը կլինի բողոքի շարժման ներկայացուցիչների հանդիպումը Նեպալի բանակի գլխավոր հրամանատար, գեներալ Աշոկ Ռաջ Սիգդելի հետ։ Կողմերը նախատեսում են քննարկել Սուշիլա Կարկիի գլխավորությամբ ժամանակավոր կառավարություն ձևավորելու հնարավորությունը։
Ավելի վաղ India Today-ը, հղում անելով աղբյուրներին, գրել էր, որ ցուցարարները պնդում են Կարկիին նշանակել ժամանակավոր վարչապետ։ Սկզբում՝ որպես թեկնածու, դիտարկվում էր Կատմանդուի քաղաքապետ Բալեն Շահը, սակայն, ըստ ակտիվիստների, նա չի արձագանքել նրա հետ կապ հաստատելու փորձերին։
72-ամյա Սուշիլա Կարկին Նեպալի Գերագույն դատարանը ղեկավարող առաջին կինն է։ Նա այս պաշտոնը ստանձնել է 2016 թվականին Սահմանադրական խորհրդի առաջարկությամբ և այն ժամանակվա նախագահ Բիդյա Դևի Բհանդարիի հրամանագրով։

Бывший главный судья Карки готова возглавить временное правительство Непала
Бывший председатель Верховного суда Непала Сушила Карки приняла предложение временно возглавить правительство страны. Об этом сообщает издание Khabarhub.
Издание отмечает, что Карки может стать первой женщиной-премьером страны в истории.
Портал сообщает, что следующим шагом станет встреча представителей протестного движения с главнокомандующим армией Непала генералом Ашоком Раджем Сигделом. Стороны планируют обсудить возможность формирования временного правительства во главе с Сушилой Карки.
Ранее India Today со ссылкой на источники писала, что участники протестов настаивают на назначении Карки исполняющей обязанности премьер-министра. Изначально в качестве кандидата рассматривался мэр Катманду Бален Шах, однако, по словам активистов, он не отреагировал на попытки установить с ним контакт.
72-летняя Сушила Карки – первая женщина, возглавившая Верховный суд Непала. Она заняла эту должность в 2016 году по рекомендации Конституционного совета и указу тогдашнего президента Бидьи Деви Бхандари.