«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնագրի բովանդակությունը սկեպտիկ գնահատականներ է ծնել». Լավրով
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Ռուսաստանի միջազգային հարաբերությունների պետական ​​ինստիտուտում (ՄԳԻՄՕ) իր ելույթում ասել է, որ շատ բաների շուրջ համաձայնություն չկա:
Արտգործնախարարը ընդգծել է, որ փաստաթղթի հրապարակումից հետո համաձայնագրի բովանդակությունը սկեպտիկ գնահատականներ է առաջացրել։
«Սակայն մենք պետք է տեսնենք, թե ինչպես այն [համաձայնագիրը] կգործի, քանի որ Վաշինգթոնում հանդիպումից հետո առաջին մի քանի օրերին լսված բոլոր ոգևորված ակնարկները, փաստաթղթի հրապարակման ժամանակ, ինչ-որ կերպ փոխվեցին սկեպտիկ գնահատականների,- ասել է Լավրովը,- պարզվում է, այնտեղ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ»։ Նախարարը նշել է, որ համաձայնագիրը, հավանաբար, չի կարողանա դառնալ իրական խաղաղության պայմանագիր, քանի որ այն կնքվել է տեղեկատվական տարածքում արձագանք առաջացնելու համար։
«Ես կարծում եմ, որ նման մեթոդն իրավունք ունի գոյություն ունենալու, բայց եթե դրան ոչինչ չհաջորդի, ապա այն պարզապես կմնա՝ որպես բռնկում, և մենք շահագրգռված ենք իրական խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ», - ասել է Լավրովը։

Лавров заявил о скептических оценках соглашения Армении и Азербайджана
В договоре Армении и Азербайджана не согласованы многие вещи, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на выступлении в МГИМО, передает корреспондент РБК.
Глава МИДа подчеркнул, что после публикации документа содержание соглашения вызвало скептические оценки.
«Но надо посмотреть, как она [договоренность] будет работать, потому что все восторженные отзывы, которые прозвучали в первые несколько дней после встречи в Вашингтоне, потом как-то сменились на скептические оценки, когда документ был опубликован, — сказал Лавров. — Как выясняется, там далеко не все согласовано». Министр отметил, что соглашение, вероятно, не сможет стать настоящим мирным договором, так как было заключено для того, чтобы вызвать резонанс в информационном пространстве.
«Я считаю, что имеет право на существование такой метод, но если за ним ничего не последует, то это просто останется такой вспышкой, а мы-то заинтересованы в том, чтобы был реально заключен мирный договор», — сказал Лавров.