Ուկրաինայի կառավարության շենքում հրդեհի պատճառը Ուկրաինայի ՀՕՊ ուժերի աշխատանքն է եղել. #AиФ
Գերագույն ռադայի նախկին պատգամավոր, «Այլ Ուկրաինա» շարժման փորձագետ Սպիրիդոն Կիլինկարովը նշել է Կիևում Ուկրաինայի կառավարության շենքում ռուսական բանակի հարվածներից հետո բռնկված հրդեհի պատճառը։ Այս մասին հաղորդում է «Արգումենտի ի Ֆակտի»-ն (ԱիՖ)։
Լրատվականին տված հարցազրույցում Կիլինկարովը նշել է, որ կառավարության շենքում հրդեհն սկսվել է Ուկրաինայի ՀՕՊ ուժերի աշխատանքի պատճառով։ Նա նշել է, որ Կիևի կենտրոնում գտնվող շենքի վրա ուղիղ հարվածներ չեն եղել։ «Հավանաբար, ուկրաինական ՀՕՊ համակարգերը թիրախներ են խոցել, և մնացորդները թռել են կառավարության շենք։ Վերին հարկերում հրդեհ է եղել», - ասել է նախկին պատգամավորը։
Կիևում Ուկրաինայի նախարարների կաբինետի շենքը հրդեհվել է սեպտեմբերի լույս 7-ի գիշերը։ Հրդեհի տարածքը գերազանցել է մեկ հազար քառակուսի մետրը, հրդեհը մարելու համար ուղղաթիռ է կանչվել։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ նրանք չեն հարվածել մայրաքաղաքի կենտրոնին, հարձակումների թիրախներն են եղել «Կիև-67» արդյունաբերական ձեռնարկությունը և СТС-ГРУПП-ի լոգիստիկ բազան։

Причиной возгорания в здании правительства Украины стала работа украинской противовоздушной обороны: #AиФ
Воскресенье, 07 Сентября, 2025 года, 20:44
Экс-депутат Верховной Рады, эксперт движения «Другая Украина» Спиридон Килинкаров назвал причину пожара в здании правительства Украины в Киеве после ударов армии России. Об этом сообщают «Аргументы и Факты» (АиФ).
В интервью изданию Килинкаров заявил, что пожар в здании правительства начался из-за работы украинской ПВО. Он отметил, что прямые удары по зданию в центре Киева не наносились. «Вероятно, украинские средства ПВО сбивали цели, а остатки прилетели в здание кабмина. На верхних этажах произошел пожар», — сказал бывший нардеп.
Здание кабинета министров Украины в Киеве загорелось в ночь на 7 сентября. Площадь пожара превысила тысячу квадратных метров, к тушению огня привлекали вертолет. В Министерстве обороны России заявили, что не наносили удары по центру столицы, целями атак были промышленное предприятие «Киев-67» и логистическая база «СТС-ГРУПП».