«Մոտ 100,000 մարդ լքել է Գազա քաղաքը». Նեթանյահու
Մոտ 100,000 խաղաղ բնակիչ լքել է Գազա քաղաքը Իսրայելի պաշտպանության ուժերի (IDF) կողմից պլանավորված ռազմական գործողության հետևանքով, կիրակի օրը հայտարարել է վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն։
«ՀԱՄԱՍ-ն անում է ամեն ինչ, որպեսզի կանխի նրանց հեռանալը՝ պահելով նրանց այնտեղ՝ որպես «մարդկային վահան»»,- ասել է նա Երուսաղեմում կայացած՝ կաբինետի ամենշաբաթյա նիստում, հաղորդում է Times of Israel-ը։
Նեթանյահուի խոսքով՝ «մենք ցանկանում ենք հարձակումները կենտրոնացնել ահաբեկիչների վրա և քաղաքացիական բնակչությանը հնարավորություն տալ հեռանալու»։
ՑԱՀԱԼ-ը բազմիցս կոչ է արել Գազայի բնակիչներին՝ լքել տարածաշրջանը՝ կապված առաջիկա ռազմական գործողության հետ։ Մինչդեռ, ՄԱԿ-ի տվյալներով, քաղաքում ներկայում մնում է մոտ մեկ միլիոն պաղեստինցի։ Միջազգային կազմակերպությունները Գազա քաղաքում և ամբողջ գոտում մարդասիրական իրավիճակը գնահատում են որպես աղետալի։
Իսրայելը ներկայում պատրաստվում է իրականացնել գործողություն Գազա քաղաքի վրա վերահսկողություն հաստատելու համար, և երկիրը հայտարարել է պահեստազորայինների զորահավաքի մասին։ Այս ծրագրերի հաստատման մասին օգոստոսի 8-ին հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն։ Այս ծրագրերը քննադատության են արժանացել ինչպես Իսրայելի ներսում, այնպես էլ արտերկրում։
Հիշեցնենք՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ խմբավորումը հարձակվել է Իսրայելի վրա։ Իսրայելի բանակը գործողություն է սկսել ՀԱՄԱՍ-ի դեմ Գազայի հատվածում։ Իսրայելի բանակը ներկայում վերահսկում է հատվածի մոտ 75%-ը։

Нетаньяху сообщил, что около 100 тыс. человек покинули город Газа
Около 100 тыс. мирных жителей покинули город Газа на фоне планируемой военной операции Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ), заявил премьер-министр Биньямин Нетаньяху в воскресенье.
"Около 100 тысяч человек покинули Газу. ХАМАС делает всё возможное, чтобы не позволить им уйти, удерживают их там в качестве "живого щита", - сказал он на еженедельном заседании кабинета министров в Иерусалиме, передает издание Times of Israel.
По словам Нетаньяху, "мы хотим сосредоточить удары по террористам, а гражданскому населению дать возможность выйти".
ЦАХАЛ неоднократно призывала жителей города Газа покинуть регион в связи с готовящейся военной операцией. Между тем, по данным ООН, в настоящее время в городе остаются около одного миллиона палестинцев. Международные организации оценивают гуманитарную обстановку в городе Газа и во всем секторе как катастрофическую.
В настоящее время Израиль готовится к проведению операции по установлению контроля над городом Газа, в стране объявлена мобилизация резервистов. Об утверждении этих планов 8 августа сообщила канцелярия премьера Израиля Биньямина Нетаньяху. Эти планы вызвали критику как внутри Израиля, так и за рубежом.
7 октября 2023 года группировка ХАМАС совершила нападение на Израиль. Израильская армия начала операцию против ХАМАС в секторе Газа. В настоящее время израильские военные контролируют около 75% сектора.