Ամերիկան ​​դադարեցնում է օգնությունը Ռուսաստանին սահմանակից երկրների բանակներին. #FT
Financial Times-ը հաղորդում է, որ Միացյալ Նահանգները մտադիր է աստիճանաբար կրճատել Ռուսաստանի հետ սահմանի երկայնքով տեղակայված եվրոպական բանակների անվտանգության օգնության ծրագրերը՝ այդ ծախսերի բեռը Եվրոպայի վրա տեղափոխելու համար։
Ըստ FT-ի՝ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը նախատեսում է կրճատել այսպես կոչված 333-րդ բաժնի ֆինանսավորումը, որը թույլ է տալիս Փենթագոնին մարզումներ և ռազմական աջակցություն ցուցաբերել ԱՄՆ-ի դաշնակիցներին։ 333-րդ բաժնի միջոցները հաստատվում են Քոնգրեսի կողմից, ֆինանսավորումը մինչ այժմ հատկացվել է մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի վերջը, բայց դրանից հետո նրանք նախատեսում են այլևս չխնդրել Թրամփին դա, պնդում են FT-ի աղբյուրները։
Ըստ հրապարակման՝ նման օգնության հիմնական ստացողներն են Էստոնիան, Լատվիան և Լիտվան։ «333-րդ բաժին» անունով հայտնի ծրագրի շրջանակներում եվրոպական երկրները 2018-2022 թվականներին ստացել են 1,6 միլիարդ դոլար, որը կազմել է աշխարհի բոլոր երկրներին հատկացված ընդհանուր միջոցների մոտ 29%-ը։
Լրատվականի՝ ԱՄՆ-ի Սենատում գտնվող աղբյուրների համաձայն՝ որոշումը կարող է հանգեցնել ԱՄՆ-ի կողմից Ռուսաստանին սահմանակից երկրներին ուղարկվող «հարյուր միլիոնավոր դոլարների» կրճատմանը։
Ֆինանսավորումը կրճատելու որոշման մասին Փենթագոնի պաշտոնյաները հայտարարել են մի քանի եվրոպական երկրների դեսպաններին Վաշինգթոնում կայացած փակ հանդիպման ժամանակ։
«Եվրոպական կառավարությունները զարմացած էին հայտարարությունից և լրացուցիչ տեղեկություններ են ակնկալում Վաշինգթոնից»,- հաղորդել է Financial Times-ը, որը տեղեկացված է քննարկումների մասին։
Սպիտակ տան պաշտոնյան հայտնել է, որ այս քայլը համապատասխանում է Թրամփի ջանքերին՝ «վերանայելու և վերաբաշխելու» ԱՄՆ-ի արտաքին օգնությունը:

Четверг, 04 Сентября, 2025 года, 22:27
Соединенные Штаты намерены постепенно свернуть программы по оказанию помощи в области безопасности европейским армиям, расположенным вдоль границы с Россией, чтобы переложить бремя этих расходов на Европу. Об этом сообщает Financial Times.
По данным FT, администрация Дональда Трампа планирует свернуть финансирование по так называемому разделу 333, который позволяет Пентагону предоставлять обучение и военную поддержку союзным США государствам. Средства по разделу 333 утверждаются Конгрессом, финансирование пока выделено до конца сентября 2026 года, но после этого у Трампа планируют больше его не запрашивать, утверждают собеседники FT.
По данным издания, основными получателями такой помощи являются Эстония, Латвия и Литва. В публикации сказано, что в рамках программы, известной как «Секция 333», в 2018-2022 годах европейские страны получили 1,6 млрд долларов, что составило около 29% общего объема средств, выделенных всем странам мира.
По словам источников издания в американском Сенате, это решение может привести к сокращению «сотен миллионов долларов», которые США направляют странам, граничащим с Россией.
О решении сократить финансирование представители Пентагона сообщили на закрытой встрече в Вашингтоне послам ряда европейских стран.
«По словам двух дипломатов, которые были проинформированы об обсуждении, европейские правительства были удивлены этим заявлением и пытаются получить дополнительную информацию от Вашингтона», – говорится в материале Financial Times.
Чиновник Белого дома заявил изданию, что этот шаг соответствует усилиям Трампа по «пересмотру и перераспределению» внешней помощи США: «Это действие было скоординировано с европейскими странами в соответствии с... давним акцентом президента на том, чтобы Европа брала на себя большую ответственность за свою оборону».