«Մենք պետք է աշնանն ամրապնդենք մեր դիրքերը». Զելենսկի
Սեպտեմբերի 1-ին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հեռախոսազրույց է ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ, որի ընթացքում նա ընդգծել է աշնանն Ուկրաինայի դիրքերը ամրապնդելու անհրաժեշտությունը։
Զելենսկին զրույցի մանրամասները հրապարակել է իր Telegram ալիքում։
«Փաստորեն, Ռուսաստանը գողացել է աշխարհից, անամոթաբար խլել է այս տարվա զգալի մասը։ Այս աշնանը մենք պետք է անենք ամեն ինչ մեր դիրքերը ամրապնդելու համար», - ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
Սեպտեմբերի 4-ին Փարիզում նախատեսվում է անցկացնել «կամավորների կոալիցիայի» հանդիպում՝ անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ։ Դրան կմասնակցեն Վլադիմիր Զելենսկին, Մարկ Ռյուտթեն, Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը և Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը։ Հանդիպումը կնախագահեն Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։

«Осенью мы должны укрепить позиции»: Зеленский
Президент Украины Владимир Зеленский 1 сентября провел телефонный разговор с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте, в ходе которого подчеркнул необходимость укрепления украинских позиций осенью.
О деталях беседы Зеленский сообщил в своем Telegram-канале.
«Фактически Россия украла у мира, нагло забрала значительную часть этого года. Этой осенью мы должны сделать все возможное, чтобы укрепить наши позиции», — заявил президент Украины.
Как ожидается, 4 сентября в Париже состоится встреча «коалиции желающих» по вопросам гарантий безопасности. В ней примут участие Владимир Зеленский, Марк Рютте, канцлер Германии Фридрих Мерц и президент Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен. Совещание пройдет под председательством премьер-министра Великобритании Кира Стармера и президента Франции Эммануэля Макрона.