Կրասնոդարում ձերբակալվել է «Հին Բաքու» ռեստորանի և Տուապսեի բեռնափոխադրման տերմինալի սեփականատեր Շախլար Նովրուզովը
Երկուշաբթի, 01 սեպտեմբերի, 2025 թ., 23:20
Կրասնոդարում ձերբակալվել է «Հին Բաքու» ռեստորանի և Տուապսեի բեռնափոխադրման տերմինալի սեփականատեր Շախլար Նովրուզովը։ Նա մեղադրվում է կեղծ փաստաթղթերի միջոցով 919 միլիոն ռուբլի արժողությամբ անշարժ գույքի յուրացման փորձի մեջ։ Այս մասին հաղորդում է «Կոմերսանտ»-ը։
Հրապարակման համաձայն՝ ադրբեջանցի գործարարը կալանավորված է մինչև սեպտեմբերի 26-ը։
Մեղադրյալի պաշտպան Ալեքսեյ Աբրամովը դատարանին խնդրել է մեղմացնել խափանման միջոցը։ Փաստաբանը նշել է, որ կասկածյալը 60 տարեկան է, մշտապես բնակվում է Կրասնոդարում և նախկինում դատվածություն չունի։ Սակայն Կրասնոդարի երկրամասի ԱԴԾ վարչության քննիչը նշել է, որ Նովրուզովը կարող է փախչել։
Իրավապահ մարմինները դեռևս չեն բացահայտել Շախլար Նովրուզովի դեմ մեղադրանքների էությունը։
Դատարանի որոշման համաձայն՝ գործը վերաբերում է այն կազմակերպության կանոնադրական կապիտալում 100% բաժնեմասի յուրացման փորձին, որի անշարժ գույքը գնահատվում է 919,4 միլիոն ռուբլի։
Հետաքննությունը կարծում է, որ կասկածյալները, այդ թվում՝ Նովրուզովը, Կրասնոդարի Պրիկուբանսկի շրջանային դատարան են ներկայացրել կեղծ ամուսնության վկայական, որը, ենթադրաբար, կնքվել է Ադրբեջանում: Իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ այն փաստաթուղթը, որի հիման վրա նրանք փորձել են յուրացնել ակտիվները, կեղծ է եղել:

Владельца ресторана «Старый Баку» обвиняют в махинациях с активами на Кубани
В Краснодаре арестован владелец ресторана «Старый Баку» и перегрузочного терминала в Туапсе Шахлар Новрузов, которого обвиняют в попытке присвоить недвижимость стоимостью 919 млн рублей с использованием поддельных документов. Об этом сообщает «Коммерсантъ».
По информации издания, уроженец Азербайджана, директор ООО «Кафе Старый Баку» и ООО «Дар Фрут» арестован до 26 сентября.
Защитник обвиняемого Алексей Абрамов просил суд смягчить меру пресечения. Адвокат отметил, что подозреваемому исполнилось 60 лет, он постоянно проживает в Краснодаре, ранее не судим. Однако следователь управления ФСБ по Краснодарскому краю указал, что Новрузов может скрыться.
Суть обвинений в отношении Шахлара Новрузова правоохранительные органы пока не раскрывают.
Согласно судебному решению, дело касается попытки завладения 100% доли в уставном капитале организации, чья недвижимость оценивается в 919,4 млн рублей.
Следствие полагает, что подозреваемые, включая Новрузова, предоставили в Прикубанский районный суд Краснодара поддельное свидетельство о браке, якобы заключенном в Азербайджане. По данным правоохранительных органов, документ, на основании которого они пытались присвоить активы, был фальшивым.