Հութիների առաջնորդն սպառնում է ուժեղացնել Իսրայելի վրա հարձակումներն իրենց առաջնորդի սպանությունից հետո
![]() Եմենի «Անսար Ալլահ» շարժման առաջնորդ Աբդել Մալիկ ալ-Հուսին սպառնացել է ուժեղացնել Իսրայելի վրա հարձակումները, այն բանից հետո, երբ հութիների կողմից ձևավորված կառավարության ղեկավար Ահմեդ Ղալեբ ալ-Ռահավին սպանվել է Սանայում Իսրայելի օդային հարվածի հետևանքով։ «Մեր ռազմական կուրսը իսրայելական թշնամու դեմ մնում է հետևողական և կայուն։ Հրթիռային հարվածները, անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումները և ծովային շրջափակումը կուժեղացվեն»,- ասել է շարժման առաջնորդը: Նրա ելույթը հեռարձակվել է ապստամբներին պատկանող «Ալ Մասիրա» հեռուստաալիքով։ Օգոստոսի 28-ին իսրայելական ինքնաթիռները հարձակվել են Եմենի մայրաքաղաքի վրա՝ ապստամբների առաջնորդ Աբդել Մալիկ ալ-Հուսիի հեռուստատեսային ելույթի ժամանակ։ Իսրայելական բանակի հայտարարության համաձայն՝ հարված է հասցվել ապստամբների ռազմական օբյեկտներից մեկին։ Իսրայելական N12 հեռուստաալիքը հայտնել է, որ «Անսար Ալլահ» շարժման բարձրաստիճան անդամները, այդ թվում՝ պաշտպանության նախարարը և գլխավոր շտաբի պետը, թիրախավորվել են։ Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ իսրայելական ինքնաթիռները ավելի քան 10 հարված են հասցրել այն օբյեկտին, որտեղ շարժման անդամները հավաքվել էին իրենց առաջնորդի ելույթը դիտելու համար։ Օգոստոսի 30-ին «Անսար Ալլահ» շարժումը հաստատեց ալ-Ռահավիի, ինչպես նաև մի քանի նախարարների մահը, որոնց անունները չեն նշվել: Մահացած ղեկավարին հաջորդեց նրա առաջին տեղակալ Մոհամմեդ Միֆթահը: Շարժման մեջ ՏԱՍՍ-ի աղբյուրի փոխանցմամբ՝ զոհվել է հութիների կառավարության առնվազն 10 անդամ, այդ թվում՝ արտաքին գործերի, տեղեկատվության, տեղական ինքնակառավարման և տնտեսության նախարարները: |

Абдель Малик аль-Хуси прокомментировал израильскую операцию, в ходе которой были убиты члены правительства хуситов
![]() Лидер йеменского движения "Ансар Аллах" Абдель Малик аль-Хуси пригрозил усилить атаки на Израиль после того, как глава сформированного хуситами правительства Ахмед Галеб ар-Рахави погиб при израильском ударе по Сане. "Наш военный курс в отношении израильского противника остается последовательным и устойчивым. Ракетные удары, атаки беспилотниками и морская блокада будут усиливаться", - сказал лидер движения, комментируя израильскую операцию, в ходе которой были убиты члены правительства хуситов. Его выступление транслировал принадлежащий повстанцам телеканал Al Masirah. 28 августа израильская авиация атаковала йеменскую столицу во время телевизионного обращения лидера повстанцев Абдель Малика аль-Хуси. Согласно заявлению армии Израиля, ударам подвергся один из военных объектов повстанцев. Израильский телеканал N12 сообщил, что целью стали высокопоставленные члены "Ансар Аллах", в том числе министр обороны и начальник генерального штаба. По данным телеканала, израильская авиация нанесла более 10 ударов по объекту, где собрались члены движения, чтобы посмотреть обращение своего лидера. 30 августа движение "Ансар Аллах" подтвердило гибель ар-Рахави, а также нескольких министров, имена которых не назывались. Преемником погибшего главы правительства стал его первый заместитель Мухаммед Мифтах. По сведениям источника ТАСС в движении, погибли не менее 10 членов правительства хуситов, в том числе министры иностранных дел, информации, местного самоуправления и экономики. |