«2020-2022 թվականների եռակողմ համաձայնագրերը մնում են ուժի մեջ». Զախարովա
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եռակողմ համաձայնագրի վերաբերյալ հայտարարությանը։
Զախարովան Փաշինյանի հայտարարություններն անվանել է «պատկերավոր արտահայտություն»։
«2020-2022 թվականների եռակողմ համաձայնագրերը մնում են ուժի մեջ, կողմերից ոչ մեկը չի հրաժարվել դրանցից, և դրանց դադարեցման վերաբերյալ փաստաթղթեր գոյություն չունեն»,- նշել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը «կորցրել է իր ուժը»։

Захарова: "Трехсторонние договоренности остаются в силе"
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова прокомментировала заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о трехстороннем соглашении.
Как передает АПА, на сегодняшнем брифинге Захарова назвала высказывания Пашиняна «фигурой речи».
Она подчеркнула, что трёхсторонние договорённости 2020–2022 годов остаются в силе, ни одна из сторон от них не отказывалась, и никаких документов об их прекращении не существует.
Напомним, ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что трёхстороннее заявление лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года «утратило силу».