Հնդկաստան ռուսական նավթի արտահանումը կաճի՝ չնայած Թրամփի կողմից սահմանված մաքսատուրքերին. #Reuters
Reuters-ը հաղորդում է, որ սեպտեմբերին Հնդկաստան ռուսական նավթի արտահանումը կաճի՝ չնայած ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից սահմանված մաքսատուրքերին։
Հնդկաստանին նավթի վաճառքին առնչվող երեք աղբյուրներ հայտնել են, որ հնդկական վերամշակման գործարանները սեպտեմբերին ռուսական նավթի գնումները կավելացնեն 10-20%-ով կամ օրական 150-300 հազար բարելով։
Նշվում է, որ Ռուսաստանը հաջորդ ամիս կկարողանա ավելի շատ նավթ արտահանել, քանի որ վերամշակման գործարաններում «պլանավորված և չպլանավորված պարապուրդը» նվազեցրել է հում նավթը վառելիքի վերածելու հնարավորությունը։
Աղբյուրի տվյալներով՝ վերջին տարիներին Հնդկաստանը մեծացրել է ռուսական նավթի գնումները՝ ՕՊԵԿ երկրներից ավելի թանկ վառելիքի հաշվին։ «Եթե Հնդկաստանը չհրապարակի հստակ քաղաքական ուղեցույց կամ առևտրի տնտեսագիտությունը զգալիորեն չփոխվի, ռուսական նավթը, հավանաբար, կմնա նրա մատակարարման հիմնական մասը», - գործակալությանը ասել է Kpler տվյալների հավաքագրման և վերլուծության հարթակի ներկայացուցիչ Սումիտ Ռիտոլիան։
CLSA միջնորդական ընկերությունը, որի արդյունքները մեջբերվում են գործակալության կողմից, տեսնում է միայն «սահմանափակ հավանականություն, որ Հնդկաստանը կդադարեցնի ռուսական ներմուծումը»։ Նրանք նշում են, որ եթե երկիրը դադարեցնի ռուսական նավթ գնելը, դա կարող է հանգեցնել համաշխարհային մատակարարումների կրճատման օրական մոտ մեկ միլիոն բարելով և գների կարճաժամկետ թռիչքի՝ մինչև գրեթե 100 դոլար մեկ բարելի համար։
Օգոստոսի 1-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց Հնդկաստանի նկատմամբ լրացուցիչ 25 տոկոս սակագնի ներդրման մասին, որի արդյունքում ԱՄՆ արտահանվող հնդկական ապրանքների վրա ընդհանուր սակագինը կհասնի 50%-ի։ Սա ԱՄՆ-ի առևտրային գործընկերների շրջանում ամենաբարձր դրույքաչափերից մեկն է։ Թրամփն այս միջոցառումները բացատրել է նրանով, որ «Հնդկաստանի կառավարությունը ներկայումս ուղղակիորեն և անուղղակիորեն նավթ է ներմուծում Ռուսաստանից»։

Индия купит больше российской нефти вопреки пошлинам: #Reuters
![]() Экспорт российской нефти в Индию в сентябре вырастет, несмотря на введенные президентом США Дональдом Трампом пошлины. Об этом пишет Reuters. Три источника агентства, занимающиеся продажей нефти в Индию, сообщили, что индийские нефтеперерабатывающие компании увеличат закупки российской нефти в сентябре на 10–20%, или на 150–300 тыс. баррелей в день. Уточняется, что в следующем месяце Россия сможет экспортировать больше нефти, поскольку «плановые и внеплановые простои» нефтеперерабатывающих заводов сократили возможности по переработке сырой нефти в топливо. По данным Reuters, в последние годы Индия увеличила закупки российской нефти в ущерб более дорогому топливу из стран ОПЕК. «Если Индия не издаст четкой политической директивы или экономика торговли существенно не изменится, российская нефть, скорее всего, останется основной частью ее поставок», — сказал в разговоре с агентством представитель платформы для сбора и анализа данных Kpler Сумит Ритолия. Брокерская компания CLSA, выводы которой цитирует агентство, видит лишь «ограниченный шанс на то, что Индия остановит российский импорт». Там отмечают, что, если страна прекратит закупку российской нефти, это может привести к сокращению мировых поставок примерно на миллион баррелей в сутки и к краткосрочному скачку цен почти до $100 за баррель.
Официальный представитель индийского МИДа Рандхира Джайсвала назвал действия Вашингтона «несправедливыми и неоправданными». Новые пошлины могут затруднить достижение Индией цели удвоить двустороннюю торговлю с США до $500 млрд к 2030 году. Страны провели пять раундов переговоров по двустороннему торговому соглашению. Трамп также допустил, что США могут ввести дополнительные пошлины еще для «пары стран», в том числе для Китая, поскольку Пекин лидирует по закупкам российской нефти. |