Լեհաստանն սպառնում է խոչընդոտել Ուկրաինայի անդամակցությունը ԵՄ-ին
Լեհաստանի պաշտպանության նախարար Մարիուշ Կոսինյակ-Կամիշը հայտարարել է, որ Ուկրաինան չի կարող հույսը դնել Եվրոմիությանը միանալու վրա, եթե չլուծվեն Վոլինում տեղի ունեցած՝ ցեղասպանության հետ կապված հարցերը։
«Ես բազմիցս ասել եմ սա. եթե Ուկրաինան չհաշտվի Վոլինում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ, եթե զոհերը չհիշատակվեն և չարտաշիրիմվեն, երկիրը ոչ մի հնարավորություն չի ունենա միանալու ԵՄ-ին»,- նշել է նախարարը։
Նախագահ Կարոլ Նավրոցկին նախկինում հրաժարվել էր ստորագրել կառավարության կողմից առաջարկված՝ Ուկրաինայի քաղաքացիներին օգնություն ցուցաբերելու մասին օրենքը և ներկայացրել էր իր սեփական նախագիծը։ Այն, ի թիվս այլնի, պարունակում է քրեական օրենսգրքում «Բանդերայի խորհրդանիշները» նացիստական ​​և կոմունիստական ​​խորհրդանիշների հետ հավասարեցնելու նախաձեռնություն։

Польша угрожает блокировать вступление Украины в ЕС
Министр обороны Польши Мариуш Косиняк-Камыш заявил, что Украина не сможет рассчитывать на вступление в Европейский союз, если не будут урегулированы вопросы, связанные с геноцидом на Волыни.
«Я говорил это много раз: если Украина не примирится с событиями на Волыни, если не будет проведена эксгумация или чествование памяти жертв, страна не будет иметь никаких шансов на вступление в ЕС», — отметил министр.
Ранее президент Кароль Навроцкий отказался подписать закон о помощи гражданам Украины, предложенный правительством, и представил собственный проект. В нем, среди прочего, содержится инициатива приравнять в уголовном кодексе «бандеровскую символику» к нацистской и коммунистической.