Ռուբիոն եվրոպացի իր գործընկերների հետ քննարկել է Ուկրաինայի հարցը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Ուկրաինայում հակամարտության դիվանագիտական ​​կարգավորումը քննարկել է Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Լեհաստանի, Մեծ Բրիտանիայի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարների, ինչպես նաև եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարի հետ, հաղորդում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը։
Կողմերը «համաձայնել են շարունակել դիվանագիտական ​​ջանքերը՝ ուղղված բանակցությունների ճանապարհով ռուս-ուկրաինական պատերազմը երկարաժամկետ ավարտի հասցնելուն», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
CNN-ը նշում է, որ Ռուբիոն «քննարկել է Եվրոպայի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարների հետ կոալիցիայի աշխատանքը՝ Ուկրաինայի համար անվտանգության հնարավոր երաշխիքներ ստեղծելու ուղղությամբ»։
Ուկրաինացի նախարար Անդրեյ Սիբիհան X սոցիալական ցանցում հաստատել է, որ Կիևը պատրաստ է «խաղաղությանն ուղղված հաջորդ քայլերին» և «ցանկացած ձևաչափով առաջնորդների մակարդակով հանդիպումներին», - ասվում է հեռուստաալիքի հրապարակման մեջ։

Рубио обсудил с европейским коллегами украинское урегулирование
Госсекретарь США Марко Рубио обсудил дипломатическое урегулирование конфликта на Украине с министрами иностранных дел Финляндии, Франции, Германии, Италии Польши, Великобритании и Украины, а также главой европейской дипломатии, сообщил американский Госдепартамент.
Стороны "договорились продолжать дипломатические усилия, направленные на прекращение российско-украинской войны путем долгосрочного урегулирования путем переговоров", говорится в сообщении.
CNN, комментируя его, отмечает, что Рубио "обговорил с министрами иностранных дел Европы и Украины работу коалиции над созданием потенциальных гарантий безопасности для Украины".
Украинский министр Андрей Сибига в соцсети Х подтвердил, что Киев готов к "следующим шагам к миру" и "встречам на уровне лидеров в любых форматах и географических регионах", говорится в публикации телеканала.