«Թուրքիան 30 տարում 3,6 միլիարդ դոլար եկամուտ կստանա «Զանգեզուրի միջանցքի» շահագործումից». Ուրալօղլու
![]() Թուրքիան ակնկալում է «Զանգեզուրի միջանցքի» իր հատվածի շահագործումից 30 տարվա ընթացքում ստանալ 147.6 միլիարդ լիրա (3.6 միլիարդ դոլար՝ ներկայիս փոխարժեքով)։ Ինչպես հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով TRT Haber-ին, այս մասին Իգդիրում հայտարարել է Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն։ «30-ամյա կանխատեսման համաձայն՝ շահագործման եկամուտը կկազմի 135 միլիարդ լիրա, վթարների կրճատմանը՝ 3 միլիարդ լիրա, կլիմայական օգուտներինը՝ 2.1 միլիարդ լիրա, ժամանակի խնայողությանը՝ 3.5 միլիարդ լիրա, ճանապարհների սպասարկման վրա խնայողությանը՝ 4 միլիարդ լիրա։ Այսպիսով՝ 30 տարվա ընթացքում եկամուտը կկազմի 147.6 միլիարդ լիրա»,- ասել է նախարարը։ Ուրալօղլուն նշել է, որ միջանցքի գործարկումից հետո Թուրքիան բազմապատիկ կվերադարձնի իր հատվածի՝ Կարս-Իգդիր-Արալըք-Դիլուջու երկաթուղու կառուցման մեջ կատարված ներդրումները։ Նրա խոսքով՝ Զանգեզուրի միջանցքը կարևոր է ամբողջ տարածաշրջանի համար, այդ թվում՝ այն պատճառով, որ այս երթուղին կաջակցի Միջին միջանցքին։ «Սա զգալիորեն կխնայի ճանապարհորդության ժամանակը ծովային տրանսպորտի համեմատ։ Ընդհանուր առմամբ, մեզ անհրաժեշտ են բոլոր տեսակի այլընտրանքներ։ Այս նախագծում ներդրումները պետք է դիտարկել որպես ռազմավարական», - ասել է թուրք նախարարը։ Նրա խոսքով՝ «Զանգեզուրի միջանցքը» կդառնա Թուրքիան թյուրքական պետությունների և Հեռավոր Արևելքի հետ կապող ամենակարճ երթուղին։ |

Уралоглу: "Турция рассчитывает получить доход в несколько млрд долларов от проекта "Зангезурского коридора" в ближайшие 30 лет"
Суббота, 23 Августа, 2025 года, 21:06
Турция рассчитывает получить доход в 147,6 млрд лир ($3,6 млрд по нынешнему курсу) от эксплуатации своего участка Зангезурского коридора в 30 лет.
Как сообщает Report со ссылкой на TRT Haber, об этом заявил журналистам министр транспорта и инфраструктуры Турции Абдулкадир Уралоглу в Ыгдыре.
"Согласно 30-летнему прогнозу, операционные доходы составят 135 млрд лир, за счет сокращения аварий - 3 млрд лир, климатические выгоды - 2,1 млрд лир, экономия времени - 3,5 млрд лир, экономия на обслуживании автомобильных дорог - 4 млрд лир. Таким образом, за 30 лет доход составит 147,6 млрд лир", - сказал министр.
Уралоглу отметил, что после запуска Зангезурского коридора, Турция в многократном размере вернет инвестиции, вложенные в строительство своего участка – железной дороги Карс-Ыгдыр-Аралык-Дилуджу.
По его словам, Зангезурский коридора важен для всего региона, в том числе по причине, что этот маршрут будет поддерживать Средний коридор.
"Это значительно сэкономит время в пути по сравнению с морским транспортом. В целом, нам нужны всевозможные альтернативы. Инвестиции в этот проект следует рассматривать как стратегические", - сказал турецкий министр.
Он также отметил, что Зангезурский коридор станет кратчайшим путем, связывающим Турцию с тюркскими государствами и Дальним Востоком.