Չինաստանն ընդլայնում է միջուկային զինանոցը, որպեսզի մինչև 2027 թվականը գրավի Թայվանը
Չինաստանը շարունակում է ընդլայնել իր միջուկային ուժերի չափերն ու հնարավորությունները, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի ռազմական փորձագետներին և զենքի վերահսկման մասնագետներին։
ԱՄՆ-ի ռազմավարական հրամանատարության (STRATCOM) ղեկավար, գեներալ Էնթոնի Քոթթոնը մարտին Քոնգրեսին ասել է, որ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը հրահանգել է զինվորականներին պատրաստ լինել մինչև 2027 թվականը գրավել Թայվանը։ Նա նշել է, որ Պեկինը մեծացնում է միջուկային մարտագլխիկների արտադրությունը, որոնք կարող են արձակվել ցամաքից, օդից և ծովից։
Չիկագոյում գործող «Ատոմային գիտնականների տեղեկագրի» համաձայն՝ Չինաստանը ընդլայնում և արդիականացնում է իր զինանոցն ավելի արագ, քան ցանկացած այլ միջուկային տերություն: Նրա զինանոցում ներկայում կա մոտ 600 մարտագլխիկ։ Փենթագոնը կարծում է, որ մինչև 2027 թվականն այդ թիվը կարող է գերազանցել 1000-ը։
Ստոկհոլմի միջազգային խաղաղության հետազոտությունների ինստիտուտի (SIPRI) տվյալներով՝ 2025 թվականի հունվարի դրությամբ աշխարհում կար 12,241 միջուկային մարտագլխիկ։ Բոլոր միջուկային լիցքերի մեծ մասը գտնվում է Ռուսաստանում և Միացյալ Նահանգներում՝ համապատասխանաբար 4,309 և 3,700։ Ստոկհոլմի ինստիտուտի փորձագետները հաստատել են ԱՄՆ-ի գնահատականը Չինաստանի պաշարների աճի վերաբերյալ։
Չինաստանը հայտարարում է, որ հավատարիմ է միջուկային ոլորտում ինքնապաշտպանության ռազմավարությանը, առաջինը չի կիրառի միջուկային զենք և չի օգտագործի այն այնպիսի պետությունների դեմ, որոնք նման զենք չունեն։ Երկրի պաշտպանության նախարարությունը շեշտում է, որ «միջուկային պատերազմում հաղթանակ հնարավոր չէ»։

Эксперты заявили, что Китай наращивает ядерный арсенал
Китай продолжает увеличивать численность и возможности своих ядерных сил, сообщает Reuters со ссылкой на американских военных экспертов и специалистов по контролю над вооружениями.
Глава Стратегического командования (STRATCOM) ВС США генерал Энтони Коттон еще в марте заявил Конгрессу, что председатель КНР Си Цзиньпин поручил армии быть готовой к захвату Тайваня к 2027 году. На этом фоне, отметил он, Пекин наращивает производство ядерных боеголовок, которые могут быть запущены с земли, воздуха и моря.
По данным чикагского «Бюллетеня ученых-атомщиков», Китай расширяет и модернизирует свой арсенал быстрее, чем любая другая ядерная держава, сейчас у страны насчитывается около 600 зарядов. К 2027 году их число может превысить 1 000, полагают в Пентагоне.
По оценке Стокгольмского международного института исследования проблем мира (SIPRI), на январь 2025 года в мире была 12 241 ядерная боеголовка. Большая часть всех ядерных зарядов приходится на Россию и США — 4309 и 3700 соответственно. Эксперты Стокгольмского института подтвердили оценку США о росте запасов Китая.
КНР заявляет, что придерживается стратегии самообороны в ядерной сфере, не станет первой применять ядерное оружие и использовать его против государств, у которых нет такого оружия. В Министерстве обороны страны подчеркивают, что «ядерную войну невозможно выиграть».
Несмотря на публичную позицию Пекина, в Пентагоне считают, что стратегия Китая предусматривает возможность применить ядерное оружие первыми в ответ на неядерную атаку, которая угрожает жизнеспособности его ядерных сил, командованию и управлению или которая сопоставима по последствиям с ядерным ударом, пишет Reuters со ссылкой на доклад Пентагона. В ведомстве допускают также, что Китай может рассмотреть применение ядерного оружия первым в случае «серьезной угрозы» его силам на Тайване.