Անհայտ միլիարդատերը 10 միլիոն դոլար կծախսի դեպի «Տիտանիկ» նոր արշավախմբի համար
Անհայտ միլիարդատերը նոր փորձ կանի՝ սուզվելու Ատլանտյան օվկիանոսում գտնվող «Տիտանիկ» նավի բեկորների մոտ և դրա վրա կծախսի առնվազն 10 միլիոն դոլար։ Այս մասին հայտնել է The New York Post-ը։
«Մի քանի շաբաթից ինչ-որ մեկը կիջնի «Տիտանիկ»։ Նա միլիարդատեր է։ Սուզումը նրան կարժենա 10 միլիոն դոլար», - թերթին ասել է աղբյուրը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ բոլորը գիտեն այն մարդու անունը, ով պլանավորում է իջնել խորտակված նավի մոտ։ Նշենք, որ սա դեպի «Տիտանիկ» նավ առաջին արշավախումբը կլինի երկու տարի առաջ «Տիտանիկ» բատիսկաֆի խորտակումից հետո, որի ժամանակ զոհվեց հինգ մարդ։
Հիշեցնենք, որ «Տիտան» բատիսկաֆը զբոսաշրջիկներին տանում էր Ատլանտյան օվկիանոսում գտնվող «Տիտանիկ» նավի բեկորների մոտ։ Ստորջրյա տրանսպորտային միջոցն անհետացել էր բոլոր ռադարներից 2023 թվականի հունիսի 19-ին:
Հաղորդվել էր, որ «Տիտան» նավի վրա էին գտնվում բրիտանացի միլիարդատեր Համիշ Հարդինգը, Պակիստանի ամենահարուստ մարդկանցից մեկը՝ Շահզադա Դաուդը և նրա որդին՝ Սուլեյմանը, OceanGate ընկերության սեփականատեր Սթոքթոն Ռաշը և փորձառու ստորջրյա հետազոտող Փոլ-Հենրի Նարջոլը։
Մի քանի օր անց՝ հունիսի 22-ին, հայտնաբերվել են բատիսկաֆի մնացորդները։ Նախնական տվյալներով՝ սարքը ոչնչացվել է 3,8 կիլոմետր խորության վրա տեղի ունեցած հզոր պայթյունի հետևանքով։

Миллиардер потратит $10 млн на новую экспедицию к "Титанику"
Неизвестный миллиардер предпримет новую попытку погружения к обломкам "Титаника" в Атлантическом океане и потратит на это не менее 10 миллионов долларов. Об этом сообщили в газете The New York Post.
"Кое-кто собирается спуститься к "Титанику" через пару недель. Это миллиардер. Погружение обойдется ему в 10 миллионов долларов", – сообщил газете источник.
Он выразил уверенность в том, что все знают имя человека, который планирует опуститься к затонувшему судну. Отметим, что это будет первая экспедиция к "Титанику" после крушения батискафа Titan два года назад, в котором погибли пять человек.
Напомним, батискаф Titan вез туристов к обломкам "Титаника" в Атлантическом океане. Подводный аппарат исчез со всех радаров 19 июня 2023 года, в нем находились пять человек. К поискам были привлечены два самолета и два военных корабля.
Сообщалось, что на борту Titan были британский миллиардер Хэмиш Хардинг, один из самых богатых людей Пакистана Шахзада Давуд и его сын Сулейман, владелец OceanGate Стоктон Раш и опытный исследователь-подводник Поль-Анри Наржоле.
Спустя несколько дней, 22 июня, были обнаружены обломки батискафа. По предварительным данным, аппарат был уничтожен мощным взрывом на глубине 3,8 километра. Береговая охрана США подтвердила смерть находившихся в Titan людей. По предположениям экспертов, участники экспедиции погибли мгновенно и безболезненно.