33 տարի անց Հորդանանը վերականգնում է պարտադիր զինվորական ծառայությունը
33 տարի անց զինվորական ծառայությունը Հորդանանում վերականգնվում է, առաջին զորակոչին կմասնակցի 6000 մարդ։ Այս մասին հայտարարել է թագավորության կառավարության ներկայացուցիչ Մոհամմեդ ալ-Մոմանին։
Առաջին զորակոչը կսկսվի 2026 թվականի փետրվարի 1-ին:
«Ծրագիրը կիրականացվի տարեկան երեք հերթափոխով, որոնցից յուրաքանչյուրը կտևի երեք ամիս, ինչը համապատասխանում է նախկինում հաստատված ուսուցման տևողությանը։ Ծրագրի մասնակիցները կանցնեն նախնական զինվորական պատրաստություն», - ասել է Մոհամմեդ ալ-Մոմանին։
Հորդանանի բանակ առաջին զորակոչի շրջանակներում նախատեսվում է զորակոչել 2007 թվականին ծնված 6000 մարդու։ Իշխանություններն զգուշացնում են, որ ծառայությունից խուսափելու համար պատիժը 3 ամսից մինչև 1 տարվա ազատազրկում է։
Երկրում պարտադիր ծառայությունը վերացվել է 1992 թվականին՝ Իսրայելի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից հետո։ Այդ ժամանակվանից ի վեր իշխանությունները բազմիցս փորձել են վերականգնել այս պրակտիկան։ Տեղական լրատվամիջոցները նշում են, որ ծառայությունը վերսկսելու որոշումը կարող է կապված լինել Իսրայելի հետ հարաբերությունների վատթարացման և Արևմտյան ափի նկատմամբ նրա տարածքային պահանջների հետ։

Иордания возвращает обязательную военную службу
Военная служба возобновляется в Иордании спустя 33 года, первый призыв охватывает 6 тыс. человек. Об этом сообщил представитель правительства Королевства Мухаммед аль-Момани.
Первый набор начнется 1 февраля 2026 года, передает национальное информационное агентство Иордании.
«Программа будет проводиться в три смены ежегодно, каждая продолжительностью три месяца, что соответствует ранее утвержденной продолжительности обучения. Участники программы пройдут базовую военную подготовку», – сказал Мухаммед аль-Момани.
В рамках первого призыва в армию Иордании планируется призвать 6 тыс. человек 2007 года рождения. Власти предупреждают, что за уклонение от службы предусмотрено наказание – от трех месяцев до одного года лишения свободы.
Обязательную службу в стране отменили в 1992 году после подписания мирного соглашения с Израилем. С тех пор власти не раз пытались вернуть эту практику. Местные СМИ отмечают, что решение о возобновлении службы может быть связано с обострением отношений с Израилем и его территориальными притязаниями на Западный берег Иордана.