«Իր խաղաղության պայմանները որոշելու Ուկրաինայի իրավունքը պետք է հարգվի»․ Կոշտա
Տրանսատլանտյան միասնությունն այժմ առաջնային նշանակություն ունի Ուկրաինայում կայուն խաղաղության հասնելու համար: Այս մասին ասել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոշտան։
«Ինչպես շեշտեցի «կամեցողների կոալիցիայում», եթե հրադադարի համաձայնագիր չկնքվի, ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն ստիպված կլինեն ուժեղացնել ճնշումը Ռուսաստանի վրա։
Պետք է հարգվի Ուկրաինայի ինքնիշխան իրավունքը՝ որոշելու իր խաղաղության պայմանները։
Մենք ողջունում ենք ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունը՝ դեր խաղալու Ուկրաինային անվտանգության երաշխիքներ տրամադրելու գործում՝ ապագա ռուսական ագրեսիան կանխելու և Ուկրաինայում համատեղ արդար և երկարատև խաղաղություն ապահովելու համար։ Եվրոպան պատրաստ է կատարել իր դերը»,- հայտնել է Կոշտան։

"Суверенное право Украины определять собственные условия мира должно уважаться" - Кошта
Трансатлантическое единство имеет в данный момент первостепенное значение для достижения устойчивого мира в Украине, заявил председатель Европейского совета Антониу Кошта.
"Kак я подчеркнул на заседании «Коалиции желающих», если соглашение о прекращении огня не будет достигнуто, ЕС и США должны будут усилить давление на Россию.
Суверенное право Украины определять свои условия мира должно уважаться.
Мы приветствуем готовность США принять участие в предоставлении гарантий безопасности Украине, чтобы сдержать будущую российскую агрессию и совместно обеспечить справедливый и прочный мир в Украине. Европа готова внести свой вклад",- отметил он.