«Վաղը Զելենսկին մեզ կասի, թե ինչ տարածքներ է պատրաստ տալ Պուտինին». Սթիվեն Ուիթքոֆ
Օգոստոսի 18-ին Վաշինգթոնում, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ Սպիտակ տանը հանդիպման ժամանակ, կքննարկվեն Ռուսաստանի օգտին տարածքային զիջումները։ Այս մասին օգոստոսի 17-ին CNN Live-ի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ-ի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվեն Ուիթքոֆը, հաղորդում է RBC-Ukraine-ն։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Վլադիմիր Զելենսկին հանդիպման ժամանակ կքննարկեն «տարածքների փոխանակման» հարցը։ «Երկուշաբթի օրը կքննարկվի Ուկրաինայի՝ ակնհայտորեն վերահսկողության տակ գտնվող հողերի փոխանակման հարցը։ Դրանք չեն քննարկվել Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ... Վաղը Զելենսկին մեզ կասի, թե ինչ տարածքներ է պատրաստ տալ Պուտինին», - ասել է Վիտկովը։
Իր հերթին, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին օգոստոսի 17-ին Բրյուսելում հայտարարել է, որ ցանկացած տարածքային հարց պետք է քննարկեն միայն երկրների ղեկավարները եռակողմ հանդիպման ժամանակ։
Բացի այդ, Սթիվեն Ուիթքոֆը նշել է, որ Պուտինը զիջումներ է կատարել Ուկրաինայի հետ «տարածքների փոխանակման» իր պահանջի վերաբերյալ՝ Թրամփի հետ Ալյասկայում հանդիպման ժամանակ։ Ուիթքոֆը հրաժարվեց մանրամասներ հաղորդել, սակայն ենթադրեց, որ Կրեմլն այժմ քննարկում է «տարածքների փոխանակում» ներկայիս առաջնագծի երկայնքով։
Ուիթքոֆը պնդեց, որ Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ գրանցված «նշանակալի առաջընթացը» ակնհայտորեն Թրամփին ստիպել է հրաժարվել անհապաղ հրադադար ապահովելու ջանքերից և փոխարենն աշխատել ավելի լայն խաղաղության համաձայնագրի առաջխաղացման ուղղությամբ։ Նա նաև պնդեց, որ ռուսները նախորդ հանդիպումների համեմատ ավելի շատ են գնացել իրենց դիրքորոշումները մեղմացնելու հարցում. «Առաջին անգամ մենք տեսնում ենք ավելի շատ զիջումներ, քան անցյալում տեսել ենք, անկասկած ավելի շատ, քան նախորդ վարչակազմի օրոք տեսել ենք… Դա խրախուսելի է։ Հիմա մենք պետք է դրա վրա հիմնվենք և համաձայնության գանք ուկրաինացիների համար»։քաոո

«Завтра Зеленский скажет нам, какие территории он готов отдать Путину»: Уиткофф
В Вашингтоне 18 августа во время встречи в Белом доме с президентом Украины Владимиром Зеленским будут обсуждаться территориальные уступки в пользу России. Об этом заявил спецпосланник президента США Стивен Уиткофф в эфире CNN Live 17 августа, передает РБК-Украина.
По его словам, президент США Дональд Трамп и Владимир Зеленский во время встречи обсудят между собой вопрос «обмена территориями». «Вопрос обмена землями, которые, очевидно, находятся под контролем Украины, будут обсуждаться в понедельник. На встрече с Путиным они не обсуждались... Завтра Зеленский скажет нам, какие территории он готов отдать Путину», - заявил Уиткофф.
В свою очередь, президент Украины Владимир Зеленский в Брюсселе 17 августа сказал, что любые территориальные вопросы должны обсуждаться только лидерами стран во время трехсторонней встречи.
Кроме того, Уиткофф заявил, что Путин на встрече с Трампом на Аляске пошел на уступки в отношении своего требования об «обмене территориями» с Украиной. Уиткофф отказался предоставить конкретные детали, но предположил, что Кремль теперь рассматривает «обмен территориями» на текущих линиях фронта.
Уиткофф утверждает, что «значительный прогресс», достигнутый во время встречи с Путиным, якобы заставил Трампа отказаться от своих попыток добиться немедленного прекращения огня и вместо этого работать над продвижением более масштабного мирного соглашения. Он также заявил, что россияне пошли дальше, чем на предыдущих встречах, в смягчении своих позиций: «Впервые мы видим уступки больше, чем мы видели в прошлом, безусловно, больше, чем мы видели при предыдущей администрации... Это обнадеживает. Теперь мы должны развивать это, и мы должны достичь соглашения для украинцев».