ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ է սահմանել ՌԴ-ի նկատմամբ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումից մեկ օր առաջ Վաշինգթոնը հայտարարել է Ռուսաստանի դեմ սահմանափակող միջոցառումների նոր փաթեթի մասին։
Ըստ The Moscow Times-ի՝ ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության գրասենյակը (OFAC) ռուսաստանցիներ Պավել Կարավացկին, Ալեքսանդր Միրա Սերդային և Սերգեյ Մենդելեևին ներառել է SDN ցուցակում՝ ամերիկյան ֆինանսական համակարգից լիովին մեկուսացված անձանց ցուցակում։ Նրանք մեղադրվում էին ռուսական Garantex կրիպտոարժույթային բորսայի հետ կապեր ունենալու համար, որը, ըստ ԱՄՆ-ի իշխանությունների, զբաղվում է պատժամիջոցները շրջանցելով։
Պատժամիջոցների գրանցամատյանում ներառված են նաև ռուսական Indefi, Grinex, Exve կրիպտոարժութային ընկերությունները և Բիշկեկում գրանցված Old Vector ընկերությունը։ Ըստ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության՝ այս բոլոր կառույցները կապված են գործարար Սերգեյ Մենդելեևի և A7 ապրանքանիշի ներքո գործող ընկերությունների խմբի հետ։
Բացի այդ, Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ Միացյալ Նահանգները մինչև 6 միլիոն դոլար պարգևատրում է առաջարկել այն տեղեկատվության համար, որը կօգնի ձերբակալել ռուսական Garantex կրիպտոարժութային բորսայի կառավարման հիմնական դեմքերին։
Պուտինի և Թրամփի միջև բանակցությունները տեղի կունենան օգոստոսի 15-ին Ալյասկայի Անքորիջ քաղաքի Էլմենդորֆ-Ռիչարդսոն ռազմաբազայում։

США ввели новые санкции против России накануне встречи Путина и Трампа
За день до встречи президента США Дональда Трампа с российским лидером Владимиром Путиным Вашингтон объявил о новом пакете ограничительных мер против России.
По сообщению The Moscow Times, Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) Минфина США внесло в список SDN — перечень лиц, полностью изолированных от американской финансовой системы, — россиян Павла Каравацкого, Александра Мира Серду и Сергея Менделеева. Их обвинили в связях с российской криптовалютной биржей Garantex, которая, по данным американских властей, участвует в обходе санкций.
В санкционный реестр также включены российские криптовалютные компании Indefi, Grinex, Exve и зарегистрированная в Бишкеке фирма Old Vector. Как утверждает Минфин США, все эти структуры связаны с бизнесменом Сергеем Менделеевым и группой компаний под брендом A7.
Кроме того, в пресс-службе Госдепартамента сообщили, что Соединенные Штаты предложили вознаграждение в размере до 6 млн долларов за информацию, которая поможет задержать ключевых лиц из руководства российской криптобиржи Garantex.
Переговоры между Путиным и Трампом пройдут 15 августа на военной базе Элмендорф-Ричардсон в Анкоридже (штат Аляска).