«ԵԱՏՄ-ին ՀՀ անդամակցությունը և Սյունիքում ռուս սահմանապահների ներկայությունը պետք է հաշվի առնվեն»․ ՌԴ ԱԳՆ
Հինգշաբթի, 14 օգոստոսի, 2025 թ., 13:02
Ռուսաստանը կուսումնասիրի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային միջանցքի նախագծի մանրամասները, որը կկոչվի «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի երթուղի»։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Ալեքսեյ Ֆադեևը։
«Ինչ վերաբերում է «Թրամփի ուղուն», Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն կուսումնասիրի նախագծի մանրամասները։ Ինչպես արդեն նշել ենք, Հարավային Կովկասում արտատարածաշրջանային ուժերի ներգրավումն այս դեպքում պետք է առաջ մղի խաղաղության օրակարգը, այլ ոչ թե ստեղծի նոր խնդիրներ և նոր բաժանարար գծեր», - ասել է նա։
«Անհրաժեշտ է հաշվի առնել այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին և ռուս սահմանապահների ներկայությունը Սյունիքի մարզում։ Դրանք պետք է հաշվի առնվեն տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ որոշումներ մշակելիս», - հավելել է Ֆադեևը։

"Необходимо учитывать членство Армении в ЕАЭС и присутствие российских пограничников в Сюнике" - МИД России
Четверг, 14 Августа, 2025 года, 13:02
Россия изучит детали проекта транспортного коридора между Арменией и Азербайджаном, который получит название "Маршрут Трампа для международного мира и процветания". Об этом сообщил на брифинге заместитель директора департамента информации и печати МИД РФ Алексей Фадеев.
Читайте такжеПредстоящая встреча Путина с Трампом и терроризм Киева. О чем рассказали в МИД России
"Что касается "дороги Трампа", то МИД России изучит детали проекта, который, кстати, пока не обнародован. И, как мы уже отмечали, подключение в данном случае внерегиональных сил на Южном Кавказе должно бы продвигать мирную повестку, а не создавать новых проблем и новых разделительных линий", - сказал он.
"Также мы указывали, что необходимо считаться с теми факторами, как членство Армении в ЕАЭС и присутствие российских пограничников в Сюникской области. Их следует учитывать при проработке принятия решений по разблокированию транспортных коммуникаций в регионе", - добавил Фадеев.