«Թրամփը դեմ է, որ ՆԱՏՕ-ն Ուկրաինայի համար երաշխիքների մաս կազմի»․ Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի կողմից ցանկացած հնարավոր տարածքային զիջում պետք է ուղղակիորեն կապված լինի անվտանգության երաշխիքների հետ։ Այս մասին հայտնել է Le Monde թերթը։
Մակրոնի խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հստակ արտահայտել է իր դիրքորոշումը, որ ՆԱՏՕ-ն չպետք է այդ երաշխիքների մաս կազմի, քանի որ դա կարևոր փաստարկ է Ռուսաստանի համար։
«Նա նույնիսկ ասել է բաներ, որոնք շատ կարևոր են ինձ համար. այն փաստը, որ ՆԱՏՕ-ն չպետք է լինի այս անվտանգության երաշխիքների մաս, և մենք գիտենք, որ սա ուժեղ փաստարկ է, հատկապես ռուսական կողմի համար», - ասել է Մակրոնը։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ն և բոլոր դաշնակիցները, ըստ Թրամփի, պետք է ներգրավված լինեն այս երաշխիքներում, ինչը Մակրոնն անվանել է սկզբունքային պարզաբանում։

Трамп против включения НАТО в гарантии безопасности для Украины, - Макрон
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что любые возможные территориальные уступки Украины должны быть напрямую связаны с гарантиями безопасности. Об этом пишет газета Le Monde.
По его словам, президент США Дональд Трамп четко выразил позицию, что НАТО не должно быть их частью, потому что это важный аргумент для России.
"Президент Трамп чётко выразил это именно такими словами. Он даже сказал вещи, которые очень важны для меня: тот факт, что НАТО не должно быть частью этих гарантий безопасности, и мы знаем, что это сильный аргумент, особенно для российской стороны", - сказал он.
В то же время США и все союзники, по мнению Трампа, должны войти в эти гарантии, что Макрон назвал принципиальным уточнением.