«Ուկրաինայի հարցով ԵՄ հայտարարությունը Պուտինին և Թրամփին պայմաններ թելադրելու փորձ է»․ Օրբան
Հունգարիան չի աջակցել Ուկրաինայի վերաբերյալ ԵՄ-ի հայտարարությանը, քանի որ նրանք փորձում էին պայմաններ թելադրել Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինին և Դոնալդ Թրամփին, որոնք գագաթնաժողով կանցկացնեն առանց եվրոպացիների մասնակցության, ասել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը։
Ավելի վաղ Հունգարիան չէր միացել Ուկրաինայի վերաբերյալ ԵՄ առաջնորդների հայտարարությանը, որում ԵՄ անդամները խոստացել էին շարունակել Կիևին ռազմական և դիվանագիտական աջակցություն ցուցաբերել, ինչպես նաև սահմանափակող միջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ։
«Մինչ եվրոպական լիբերալ երգչախումբը կրկին կսկսի երգել «Պուտինի խամաճիկի» մասին, կցանկանայի կիսվել, թե ինչու չէի կարող Հունգարիայի անունից աջակցել այս հայտարարությանը։ Հայտարարությունը փորձում է պայմաններ սահմանել բանակցությունների համար, որոնց ԵՄ առաջնորդները նույնիսկ հրավիրված չեն եղել։ Ինքնին տխուր է, որ ԵՄ-ն հայտնվել է խաղից դուրս։ Դրանից ավելի վատ միայն պահեստային նստարանից հրամաններ տալը կլիներ»,- Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Օրբանը։

Орбан назвал заявление ЕС по Украине попыткой диктовать условия Путину и Трампу
Венгрия не поддержала заявление стран Евросоюза по Украине, так как они пытались диктовать условия президентам России и США Владимиру Путину и Дональду Трампу, которые проведут саммит без участия европейцев, заявил премьер-министр Венгрии Виктор Орбан.
Ранее Венгрия не присоединилась к заявлению лидеров стран Евросоюза по Украине, в котором члены ЕС обязались продолжать предоставлять Киеву военную и дипломатическую поддержку, а также вводить ограничительные меры против России.
"Прежде чем европейский либерально-мейнстримный хор снова запоёт про "марионетку Путина", я хотел бы поделиться, почему я не мог поддержать это заявление от имени Венгрии. В заявлении предпринимается попытка установить условия для переговоров, на которые лидеры ЕС даже не были приглашены. Само по себе печально, что ЕС оказался в стороне. Хуже этого было бы только раздавать указания со скамейки запасных", - написал Орбан в соцсети Facebook.