Գազայում լրագրողներ են սպանվել. Գերմանիան բացատրություն է պահանջում Իսրայելից
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Իսրայելը պետք է բացատրություն տա Գազայի հատվածում լրագրողների մահվան դեպքերի համար։
Բեռլինում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը հայտարարել է, որ լրատվամիջոցների աշխատակիցների սպանությունը «բացարձակապես անընդունելի» է միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն։ «...Սպանությունը կատարած կողմը պետք է հստակ և բացահայտ բացատրի, թե ինչու էր դա անհրաժեշտ,- ընդգծել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը:- Հրեական պետության իշխանությունները, շարունակել է նա, պետք է ապահովեն, որ Գազայի հատվածում լրագրողները կարողանան «ազատ և անվտանգ կատարել իրենց աշխատանքը»։
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ 2023 թվականի հոկտեմբերին Իսրայելի և Համասի միջև պատերազմի սկսվելուց ի վեր Գազայի հատվածում սպանվել է 200 լրագրող։ Նախարարության խոսնակը նշել է, որ զոհերի այդքան մեծ թիվը «լիովին անընդունելի է»։

ФРГ требует от Израиля разъяснений гибели журналистов в Газе
Министерство иностранных дел Германии заявило, что Израиль должен объяснить недавнюю гибель журналистов в секторе Газа.
На брифинге в Берлине представитель МИД ФРГ отметил, что убийство работников СМИ «абсолютно недопустимо» в соответствии с международным гуманитарным правом. «Если дело доходит до этого, как это только что произошло, то сторона, совершившая такое убийство, должна четко и открыто объяснить, почему это было необходимо», - подчеркнул представитель внешнеполитического ведомства Германии, добавив, что пока этого не произошло.
Если Израиль заявляет, что атака была направлена на одного человека, необходимо ответить на вопрос, почему погибли в общей сложности пятеро его коллег, заметил он. «По нашему мнению, теперь настала очередь израильской стороны дать объяснения максимально прозрачным и понятным образом», - заявил он. Власти еврейского государства, продолжил он, должны обеспечить журналистам в секторе Газа возможность «выполнять свою работу свободно и безопасно».
По данным МИД ФРГ, с начала войны Израиля с ХАМАС в октябре 2023 года в секторе Газа погибли 200 журналистов. Представитель ведомства заявил, что столь большое число жертв «совершенно неприемлемо».