«Միջանցքը չպետք է օտարերկրացիների նպատակներին հասնելու գործիք լինի»․ Փեզեշքիան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ Իրանի նախագահը շեշտել է Հայաստանի ինքնիշխանության պահպանման և որևէ ռազմական կամ անվտանգության ուժի չմիջամտելու անհրաժեշտությունը՝ Երևան-Բաքու տարանցիկ միջանցքի կյանքի կոչման հարցում։ Այս մասին հայտնում են իրանական լրատվամիջոցները։
Փեզեշքիանը նախազգուշացրել է ամերիկյան կողմի հնարավոր գործողությունների մասին, որոնք կարող են կովկասյան տարածաշրջանում գերիշխող նպատակներ հետապնդել տնտեսական ներդրումների և խաղաղություն ապահովելու քողի տակ։
«Պետք է ապահովել, որ այս ուղին իսկապես լինի խաղաղության և զարգացման ուղի, այլ ոչ թե օտարերկրացիների գերիշխող նպատակներին հասնելու գործիք»,- հավելել է նա։

Пезешкиан։ "Коридор не должен быть инструментом достижения гегемонистских целей иностранцев"
В телефонном разговоре с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Ирана Масудом Пезешкианом президент Ирана подчеркнул необходимость сохранения суверенитета Армении и невмешательства каких-либо военных или силовых структур в реализацию транзитного коридора Ереван-Баку. Об этом сообщают иранские СМИ.
Пезешкян предупредил о возможных действиях американской стороны, которые могут преследовать доминирующие цели в кавказском регионе под видом экономических инвестиций и обеспечения мира.
«Необходимо обеспечить, чтобы этот путь действительно был путем мира и развития, а не инструментом для достижения доминирующих целей иностранцев», — добавил он.