Ջոել Թեննին եռակողմ հանդիպումից առաջ անհետ կորածների ցուցակ էր հրապարակել
Քրիստոնյա քարոզիչ, Ավետարանական եկեղեցու ամերիկացի հովիվ Ջոել Թեննին, նախքան Վաշինգթոնում տեղի ունեցած Թրամփ-Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը, հայկական կողմից անհետ կորած անձանց ցուցակ էր հրապարակել։ Դիմելով վարչապետ Փաշինյանին, Թեննին ֆեյսբուքյան իր էջում, մասնավորապես, գրել էր․ «Շատերը մեծ անհամբերությամբ են սպասում ձեր այցին։ Մեր նախագահը շատ անմիջական է և հանձնառու է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իրական խաղաղության հաստատմանը։ Քարոզարշավի ընթացքում ես անձամբ նրան ներկայացրել էի այն իրավիճակը, որին բախվում էր Հայաստանն այդ ժամանակ, այդ թվում՝ Բերձորի շրջափակումը, 2020 թվականի պատերազմը և այլ կարևոր զարգացումներ։ Չնայած դիվանագիտությունը հաճախ գովազդվում է որպես նախընտրելի ուղի, այն միշտ չէ, որ նախագահ Թրամփի ճանապարհն է, ոչ էլ իմը։ Երբեմն «դիվանագիտությունն» օգտագործվում է որպես վախի և թուլության քողարկում։ Ամենայն հարգանքով, ես առաջարկում եմ հետևյալը՝ բանակցային սեղանին մոտեցեք խոնարհությամբ, բայց եղեք հաստատակամ և անսասան։ Նախ ձեր պահանջները պետք է հստակ ձևակերպվեն։ Դրանք պետք է ներառեն.
• Բաքվում դեռևս պահվող քաղաքական և քաղաքացիական բանտարկյալների անհապաղ ազատ արձակումը։ • Անհետ կորած հայ անձանց կարգավիճակի և գտնվելու վայրի վերաբերյալ տեղեկության լիարժեք բացահայտում՝ անկախ նրանից՝ մահացած են նրանք, թե դեռևս ողջ են։ Այդ անձանց թվում են՝ 1. Արեն Աբրահամյան (ծնվ. 2001 թ.) 2. Նարեկ Ավագյան (ծնվ. 1997 թ.) 3. Արման Ավագյան (ծնվ. 2001 թ.) 4. Արթուր Ավետիսյան (ծնվ. 1975 թ.) 5. Ռոբերտ Աղայան (ծնվ. 1992 թ.) 6. Էրիկ Առստամյան (ծնվ. 1981 թ.) 7. Արթուր Բաբայան (ծնվ․ 1999 թ.) 8. Կարեն Բաղյան (ծնվ. 1998 թ.) 9. Միքայել Բեգլարյան (ծնվ. 1963 թ.) 10. Ասլան Ոսկանյան (ծնվ. 1982 թ.) 11. Եղիշե Մնացականյան (ծնվ. 1990 թ.) 12. Լեռնիկ Մնացականյան (ծնվ. 1989 թ.) 13. Արմեն Մովսեսյան (ծնվ. 1993 թ.) 14. Վահան Միքայելյան (ծնվ. 2001 թ.) 15. Զավեն Հովսեփյան (ծնվ. 1960) 16. Բորիս Հովսեփյան (ծնվ. 1997) 17. Սամվել Սաֆարյան (ծնվ. 1994) 18. Սևակ Սարգսյան (ծնվ. 1975) 19. Նիկոլայ Սաղյան (ծնվ. 1959) 20. Արայիկ Սարգսյան (ծնվ. 1996) 21. Նարեկ Փարամազյան (ծնվ. 1992) 22. Զավեն Պետրոսյան (ծնվ. 1996) 23. Վլադիսլավ Պետրոսյան (ծնվ. 1997) Բացի այդ, ազգային անվտանգության երաշխիքները պետք քննարկման մաս կազմեն: ԱՄՆ-ի ավելի ուժեղ ներկայությունը Հայաստանում կարևոր է: Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի իր գործողությունների համար: Հուսով եմ, որ նախագահ Թրամփը Բաքվին կճանաչի որպես այս հակամարտության ակնհայտ ագրեսոր, հակամարտություն, որը շատերն արդարացիորեն անվանում են ոչ թե «պատերազմ», այլ՝ ցեղասպանության ակտ: Ես կշարունակեմ պաշտպանել Հայաստանն այն ողջ ուժով և համոզմունքով, որն Աստված տվել է ինձ: Այդ երկիրը, Միացյալ Նահանգների կողքին, իմ սրտում է։ Մեր ընտանիքի համար Հայաստանը մեր տունն է»:

Джоэл Тенни опубликовал список пропавших без вести перед трехсторонней встречей
Христианский проповедник и американский пастор Евангелической церкви Джоэл Тенни опубликовал список пропавших без вести с армянской стороны перед встречей Трампа, Пашиняна и Алиева в Вашингтоне. Обращаясь к премьер-министру Пашиняну, Тенни написал на своей странице в Facebook, в частности:
"Многие с большим нетерпением ждут вашего визита. Наш президент очень прямой и привержен установлению истинного мира между Арменией и Азербайджаном. В ходе кампании лично информировал его о ситуации, в которой находилась Армения в то время, включая блокаду Бердзора, войну 2020 года и другие критические события. Хотя дипломатию часто продвигают как предпочтительный путь, это не всегда путь президента Трампа и не мой. Иногда «дипломатия» используется как прикрытие страха и слабости. При всем уважении предлагаю следующую рекомендацию: Подходите к столу со смирением, но будьте тверды и непоколебимы. Ваши требования с самого начала должны быть четко изложены. Они должны включать: • Немедленное освобождение политических и гражданских заключенных, которые все еще находятся в Баку. • Полное раскрытие статуса и местонахождения пропавших без вести армянских лиц, независимо от того, умерших или до сих пор живых. Среди названий, вызывающих озабоченность: 1. Арен Абраамян (род. 2001 год) 2. Narek Avagyan (b. 1997) 3. Арман Авагян (р. 2001 год) 4. Артур Аветисян (р. 1975 год) 5. Роберт Агаян (род. 1992) 6. Эрик Арстамян (р. 1981) 7. Артур Бабаян (р. 1999) 8. Карен Багян (род. 1998) 9. Микаэль Бегларян (р. 1963) 10. Аслан Восканян (р. 1982) 11. Йегише Мнацаканян (р. 1990 год) 12. Лерник Мнацаканян (р. 1989) 13. Армен Мовсесян (р. 1993) 14. Вахан Микаелян (р. 2001 год) 15. Zaven Hovsepyan (b. 1960) 16. Boris Hovsepyan (b. 1997) 17. Samvel Safaryan (b. 1994) 18. Севак Саргсян (р. 1975 год) 19. Николай Сагян 1959) 20. Араик Саргсян (р. 1996) 21. Нарек Парамазян (р. 1992) 22. Завен Петросян (р. 1996) 23. Владислав Петросян (р. 1997) Кроме того, в беседе должны быть гарантии национальной безопасности. Необходимо более сильное присутствие США в Армении. Азербайджан должен понести ответственность за свои действия Я надеюсь, что президент Трамп назовет Баку как явного агрессора в этом конфликте, который многие справедливо признают не «войной», а как акт геноцида. Я буду продолжать защищать Армению со всей силой и убежденностью, которой дал мне Бог. Он стоит рядом с США в моем сердце. Для нашей семьи Армения чувствует себя как дома С искренностью и решимостью Преподобный Джоэл Тенни Духовный дипломат и всемирный Евангелист Служение Альфа Пневма"