Իրանի կառավարությունը հաստատել է ազգային արժույթի թղթադրամներից չորս զրո հանելու մասին օրինագիծը
Իրանի կառավարությունը կիրակի օրը կայացած նիստում հաստատել է ազգային արժույթի թղթադրամներից չորս զրո հանելու մասին օրինագիծը:
Հուլիսի վերջին Իրանի խորհրդարանի տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Ջաֆար Քադերին հայտարարել էր, որ հանձնաժողովը հաստատել է իրանական ռիալ թղթադրամներից չորս զրո հանելու մասին օրինագիծը։
2024 թվականի դեկտեմբերին իրանական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքկիանը երկրի խորհրդարան է ներկայացրել ֆինանսական բարեփոխումների մասին օրինագիծ։ Դրա համաձայն՝ ազգային արժույթը՝ «իրանական ռիալը», պետք է փոխարինվի «իրանական թումանով»՝ թղթադրամներից չորս լրացուցիչ զրո հանելով։ Օրինակ՝ 100,000 ռիալ թղթադրամը պետք է դառնա 10 թուման թղթադրամ։

Правительство Ирана одобрило законопроект об удалении 4 нулей с купюр нацвалюты
Иранское правительство одобрило на заседании в воскресенье законопроект об удалении четырех нулей с купюр национальной валюты, сообщила официальный представитель правительства Фатеме Мохаджерани.
В конце июля замглавы комиссии по экономическим вопросам иранского парламента Джафар Кадери заявил, что комиссия одобрила законопроект об удалении четырех нулей с купюр иранского риала.
"На сегодняшнем заседании кабинета правительства был одобрен проект по удалению четырех нулей с (купюр - ред.) национальной валюты страны", - приводит слова Мохаджерани агентство Tasnim.
В декабре 2024 года иранские СМИ сообщали о внесении президентом Ирана Масудом Пезешкианом на рассмотрение в парламент страны законопроекта о финансовой реформе. Согласно ей, национальная валюта "иранский риал" должна быть заменена на "иранский туман" путем удаления с купюр четырех лишних нулей. Так, например, купюра в 100 тысяч риалов должна превратиться в купюру 10 туманов.