Ռուսական բանակը քաղաքային մարտեր է սկսել Կուպյանսկում
Ռուս զինծառայողներն արագորեն առաջ են շարժվում Խարկովի մարզի Կուպյանսկում, և քաղաքում մարտեր են սկսվել։ Այս մասին հայտնել է ռազմական փորձագետ Անդրեյ Մարոչկոն։ «Իրավիճակը Կուպյանսկում բավականին դինամիկ է զարգանում, սկսվում են քաղաքային մարտերը։ Այժմ մենք Կուպյանսկում չենք գործում մեծ խմբերով, այլ փոքր մանևրային խմբերը հայտնաբերում են թշնամու կրակակետերը և կրակային վնաս են հասցնում դրանց», - ասել է նա:
Ռազմական փորձագետը հավելել է, որ Ռուսաստանի զինված ուժերն ամրապնդում են իրենց դիրքերը Կուպյանսկի հյուսիսում։ Նրա խոսքով՝ ուկրաինական զորքերը մեկ տարուց ավելի է, ինչ պատրաստվում են պաշտպանել Կուպյանսկը և հիմա փորձում են պաշտպանվել։
Երեքշաբթի օրը Մարոչկոն ՏԱՍՍ-ին ասել է, որ ռուս զինվորականները վերահսկում են Կուպյանսկում թշնամու լոգիստիկ երթուղիների գրեթե 100%-ը, և եթե քաղաքում որևէ տեխնիկա է հայտնաբերվում, նրանք «արագորեն զբաղվում են» դրանով։

Армия России начала городские бои в Купянске
Российские военнослужащие стремительно продвигаются в Купянске Харьковской области, в городе начались бои. Об этом сообщил военный эксперт Андрей Марочко. "В Купянске ситуация развивается довольно-таки динамично, начинаются городские бои. <…> Сейчас мы действуем в Купянске не какими-то большими группами, а малые маневренные группы выявляют огневые точки противника, и по ним наносится огневое поражение", - сказал он в ходе прямого эфира, запись которого разместил на своей странице во "ВКонтакте", отвечая на ранее направленный вопрос корреспондента ТАСС.
Военный эксперт добавил, что ВС РФ закрепляются на севере Купянска. По его словам, украинские войска готовили оборону Купянска более года и сейчас пытаются обороняться.
Во вторник Марочко сообщал ТАСС, что военнослужащие РФ контролируют почти 100% логистических путей противника в Купянске и при выявлении любой техники в городе "оперативно отрабатывают" ее.