Թուրքիան սկսել է անօդաչու կործանիչ ինքնաթիռի արտադրությունը
Սկսվել է Թուրքիայի առաջին անօդաչու մարտական ինքնաթիռի՝ Bayraktar KIZILELMA-ի սերիական արտադրությունը, որը շահագործման կհանձնվի հաջորդ տարի։
Այս մասին հայտարարել է Սելջուկ Բայրաքթարը։
Նա նշել է, որ իրենց նպատակը լիովին անկախ պաշտպանական արդյունաբերությունն է։
«Համակարգերն իրենք կարևոր չեն, այլ՝ լավ հագեցած սերունդը։ Թուրքիան այժմ ունի շարժիչի տեխնոլոգիա։ Շարժիչի ավելացված արժեքը շատ ցածր է, և մենք նաև առաջնահերթություն ենք տալիս հիմնական ծրագրային ապահովմանը։ Օրինակ՝ ASELSAN-ի կողմից արտադրված ռադարն ունի շատ ավելի բարձր ավելացված արժեք։
KIZILELMA-ն և՛ տեղական, և՛ ժամանակակից արտադրանք է։ Զանգվածային արտադրությունը սկսվել է այս տարի։ Վեցերորդ KIZILELMA-ն այժմ արտադրական գծի վրա է և շահագործման կհանձնվի հաջորդ տարի»,- նշել է թուրքական պաշտպանական ընկերության ղեկավարը։
Նրա խոսքով՝ 20 KIZILELMA կործանիչ է արտադրվել մեկ F-16 կործանիչի գնով, որը գնել են բազմաթիվ երկրներ և տասնամյակներ շարունակ եղել է ամենահուսալի ինքնաթիռներից մեկը։

В Турции начали выпуск беспилотного истребителя Bayraktar KIZILELMA
Началось серийное производство первого в Турции беспилотного боевого самолета Bayraktar KIZILELMA, и он поступит на вооружение в следующем году.
Об этом заявил Сельчук Байрактар.
Он заявил что, их цель полностью независимая оборонная промышленность.
«Важны не сами системы, а хорошо оснащенное поколение. У Турции теперь есть технологии двигателей. Добавленная стоимость двигателя очень низкая, также мы отдаем приоритет основному программному обеспечению. Например, радар производства ASELSAN имеет гораздо более высокую добавленную стоимость.
KIZILELMA — это и отечественный, и современный продукт. Массовое производство началось в этом году. Сейчас на производственной линии находится шестой KIZILELMA и поступит на вооружение в следующем году», - отметил глава турецкой оборонной компании.
По его словам, 20 истребителей KIZILELMA были произведены по цене одного истребителя F-16, который был закуплен многими странами и на протяжении десятилетий являлся одним из самых надежных самолетов.