«ՌԴ-ն լրացուցիչ միջոցներ կձեռնարկի հացահատիկով բեռնատարների՝ Վերին Լարսով ՀՀ մուտք գործելու համար». Օվերչուկ
2675
Ուրբաթ, 01 օգոստոսի, 2025 թ., 22:54
Ռուսաստանի կառավարությունն իրավասու մարմիններին հանձնարարել է ապահովել հացահատիկով բեռնատարների անցումը դեպի Հայաստան՝ Վերին Լարսի անցակետով, այն բանից հետո, երբ երթևեկությունը դադարեցվել էր սելավի պատճառով։
«Հայաստանի խնդրանքով Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմիններին հանձնարարվել է լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել Ռուսաստանից դեպի Հայաստանի Հանրապետություն Վերին Լարսով հացահատիկով բեռնատարների անցումը կազմակերպելու համար, որոնց տեղաշարժը սահմանափակվել էր վատ եղանակի և սելավի պատճառով։ Մենք փորձում ենք նվազագույնի հասցնել Հայաստանին անհրաժեշտ հացահատիկի մատակարարման ուշացումները», - լրագրողներին ասել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 31-ին Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ էր բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար սելավի վտանգի պատճառով։

Оверчук: "Россия примит дополнительные меры для организации пропуска через "Верхний Ларс" грузовых автомобилей, следующих из России в Армению с зерном"
Пятница, 01 Августа, 2025 года, 22:54
Правительство России поручило компетентным органам обеспечить проход грузовых автомобилей с зерном в сторону Армении через многосторонний автомобильный пункт пропуска (МАПП) "Верхний Ларс" после того, как движение по Военно-Грузинской дороге приостанавливалось из-за схода селя.
"По просьбе Армении компетентным органам Российской Федерации дано поручение принять дополнительные меры для организации пропуска через "Верхний Ларс" грузовых автомобилей, следующих из России в республику Армения с зерном, движение которых было ограничено из-за плохой погоды и схода селевого потока. Стараемся минимизировать задержки поставок зерна, необходимого Армении", - сообщил журналистам вице-премьер Алексей Оверчук.
31 июля движение всех видов транспорта по Военно-Грузинской дороге было временно запрещено из-за угрозы схода селевых потоков.