«Ուկրաինան պետք է «վազի»՝ Պուտինից բանակցություններ խնդրելու». Լուկաշենկո
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Ուկրաինան պետք է «վազի»՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին խնդրելու նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։
«Ուկրաինան այսօր պետք է վազի՝ խնդրելու. «Վլադիմի՛ր Վլադիմիրովիչ, եկեք նստենք բանակցությունների սեղանի շուրջ, եկեք համաձայնության գանք»։ Հակառակ դեպքում մեկ կամ երկու ամիս հետո այնտեղ նույնիսկ պաշտպանական կառույցներ չեն մնա։ Ռուսները դանդաղորեն «կկրծեն» այդ ամենը, կվերադարձնեն այն և կշարունակեն առաջ շարժվել», - ասել է Լուկաշենկոն՝ Պուտինի հետ Վալաամում կայացած հանդիպման ժամանակ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Բելառուսի նախագահի խոսքով՝ անհրաժեշտ է համաձայնության գալ։
«Եթե նրանք (Ուկրաինայի իշխանությունները) ինչ-որ բան են ուզում, պետք է վազեն դրան ընդառաջ»,- նշել է նա։

Лукашенко: "Украина "бегом" должна просить Путина сесть за стол переговоров"
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что Украина "бегом" должна просить российского лидера Владимира Путина сесть за стол переговоров.
"Украина сегодня бегом должна просить: Владимир Владимирович, давайте сядем за стол переговоров, давайте договоримся. В противном случае через месяц-полтора-два там уже даже оборонительных сооружений не останется. Россияне все это потихонечку отгрызут, вернут и пойдут дальше", - сказал он, отвечая на вопросы журналистов на встрече с Путиным на Валааме.
Как считает белорусский лидер, нужно договариваться. "Если они (украинские власти) хотят чего-то, они должны к этому бежать", - отметил он.