Թրամփը համաձայնել է 90 օրով երկարաձգել գործող առևտրային համաձայնագրերը Մեքսիկայի հետ
Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը համաձայնել է 90 օրով երկարաձգել գործող առևտրային համաձայնագրերը և շարունակել առևտրային բանակցությունները, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք համաձայնել ենք 90 օրով երկարաձգել ճիշտ նույն համաձայնագիրը, ինչ նախորդ կարճ ժամանակահատվածում, այն է՝ Մեքսիկան կշարունակի վճարել 25% մաքսատուրք ֆենտանիլի, 25%՝ ավտոմեքենաների և 50%՝ պողպատի, ալյումինի և պղնձի համար։ Բացի այդ, Մեքսիկան համաձայնել է անհապաղ վերացնել իր բազմաթիվ ոչ սակագնային առևտրային խոչընդոտները»,- գրել է Թրամփը Truth Social սոցիալական ցանցում։
Ամերիկացի առաջնորդը նշել է, որ հաջորդ 90 օրվա ընթացքում կողմերը կշարունակեն առևտրային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, ինչպես նաև հաստատել է Միացյալ Նահանգների և Մեքսիկայի մտադրությունը՝ համագործակցել թմրանյութերի մաքսանենգության և անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարում։
Իր հերթին Շեյնբաումը ԱՄՆ նախագահի հետ զրույցը բնութագրել է որպես «շատ լավ»։ Նրա խոսքով՝ կողմերին հաջողվել է խուսափել օգոստոսի 1-ին նախատեսված մաքսատուրքերի բարձրացումից և համաձայնության են եկել 90-օրյա ժամկետի շուրջ՝ երկխոսության վրա հիմնված երկարաժամկետ համաձայնագիր մշակելու համար։
Հուլիսի 12-ին նախագահ Թրամփը Truth Social-ում հրապարակեց Շեյնբաումին ուղղված նամակ, որում նա հայտարարեց օգոստոսի 1-ից ԱՄՆ առաքվող մեքսիկական ապրանքների վրա 30 տոկոս մաքսատուրքի սահմանման մասին: Նրա խոսքով՝ Մեքսիկան բավարար միջոցներ չի ձեռնարկել թմրամիջոցների կարտելների տարածման և ԱՄՆ ֆենտանիլի մաքսանենգության դեմ պայքարելու համար:

Трамп: США продлят на 90 дней торговые переговоры с Мексикой
Президент США Дональд Трамп в ходе телефонного разговора с президентом Мексики Клаудией Шейнбаум договорился о продлении на 90 дней действующих торговых соглашений и продолжении переговоров по вопросам торговли, сообщает ТАСС.
«Мы договорились продлить на 90 дней точно такое же соглашение, как и в последний короткий период, а именно: Мексика будет продолжать платить пошлины 25% из-за фентанила, 25% на автомобили и 50% на сталь, алюминий и медь. Кроме того, Мексика согласилась немедленно отменить свои многочисленные нетарифные торговые барьеры», – написал Трамп в социальной сети Truth Social.
Американский лидер заявил, что в течение ближайших 90 дней стороны продолжат переговоры по торговому соглашению, а также подтвердил намерение США и Мексики сотрудничать в борьбе с контрабандой наркотиков и нелегальной миграцией.
В свою очередь Шейнбаум охарактеризовала беседу с президентом США как «очень хорошую». По её словам, сторонам удалось избежать повышения пошлин, запланированного на 1 августа, и договориться о 90-дневном периоде для выработки долгосрочного соглашения на основе диалога.
12 июля президент Трамп опубликовал в Truth Social письмо, адресованное Шейнбаум, в котором объявил о введении с 1 августа 30-процентных таможенных пошлин на мексиканские товары, поставляемые в США. По его словам, Мексика не предприняла достаточных мер для борьбы с распространением наркотических картелей и контрабандой фентанила на территорию США.